Spadasina mureşeană Schlier Zsuzsa, singura învingătoare a campioanei mondiale Sport
  • 128 Vizualizări

Spadasina mureşeană Schlier Zsuzsa, singura învingătoare a campioanei mondiale

Spadasina Clubului Sportiv Şcolar Târgu-Mureş Schlier Zsuzsa, eleva antrenorului Szabó Zoltán, la doar 13 ani şi jumătate ai săi a fost la un pas de a intra între cele mai bune 32 spadasine din lume la categoria cadeţi, în cadrul Campionatelor Mondiale disputate în aceste zile în Bulgaria, la Plovdiv. Mureşeanca a ratat intrarea pe tabloul de 64, cedând în faţa sportivei din Hond Kong, Ho Tik Lam Debbie cu 12-15. Acest eşec a privat-o pe Zsuzsa de şansa de a continua competiţia. Schlier a început bine competiţia, reuşind în grupa 10 următoarele rezultate: 5-1 cu Theresa Wakonig (Austria), 5-1 cu Eleonora De Marchi (Italia), Analia Fernandez (Chile), 5-2 cu Renata Zettermann (Brazilia), 5-1 cu Andrea Ruiz de Mier (Spania) şi 2-5 cu Miran So (Coreea de Sud). Schlier s-a clasat în final pe poziţia 36, dar rezultatul poate fi considerat unul foarte bun, dacă se ţine cont de faptul că doar o singură sportivă din competiţie mai avea aceeaşi vârstă cu ea, născută în 2000, când majoritatea sportivelor care s-au prezentat la start erau născute în anii 1997 şi 1998. De menţionat este un alt aspect foarte important: a fost singura care a învins-o pe italianca Eleonora De Marchi, cea care devenea Campioană Mondială, după 15-14 în ultimul act cu maghiara Nagy Kinga. Acest lucru l-a reuşit în grupe, dar mureşeanca a cedat emoţiilor unei competiţii majore şi lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul.