Schlier Zsuzsa, aproape de podiumul european Sport
  • 102 Vizualizări

Schlier Zsuzsa, aproape de podiumul european

Spadasina Clubului Sportiv Universitar Târgu-Mureş Schlier Zsuzsa a fost performera echipei României de spadă cadeţi la Campionatul European de scrimă disputat în această săptămână la Jerusalim. Mureşeanca a ajuns până în sferturile de finală şi s-a clasat pe locul opt după ce a obţinut rezultatele: 14-3 cu Alzbeta Nevosadova (Cehia) în turul I, 13-10 cu Sophia Weitbrecht (Germania) în turul II, 8-7 cu Cristina Spiegelburg (Elveția) în optimi şi 11-15 cu Lizaveta Khlystunova (Belarus), cea care avea să câştige medalia de aur. Zsuzsa, pregătită de antrenorul Szabo Zoltan le-a avut coechipiere pe Alexandra Predescu şi Bianca Benea, toate sportive de 14 ani. Prima, legitimată la ACS Stesial Bucureşti a ajuns până în optimile de finală, iar a doua, sportiva CS Oradea a ajuns în turul II după o primă victorie în turul I.