BC Mures, analiza turului de campionat (I) Sport
  • admin
  • 63 Vizualizări

BC Mures, analiza turului de campionat (I)

Cotidianul Zi de zi va propune, începând cu acest numar, o analiza privind comportarea echipei BC Mures în prima jumatate a Campionatului National de Baschet Masculin, editia 2008/2009.

Cifre, cifre…
– Meciuri disputate: 14 (6 victorii si 8 înfrângeri)
– Loc în clasament: 10
– Meciuri disputate acasa: 7 (4 victorii si 3 esecuri)
– Meciuri disputate în deplasare: 7 (2 victorii si 5 esecuri)
– Puncte marcate: 1119 (79,92/meci)
– Cei opt jucatori straini care au jucat în tur la BC Mures au reusit nu mai putin de 940 de puncte, adica 84 % din totalul punctelor reusite de “tigrii” mureseni
– Faulturi: 308 (22,0/meci)
– Aruncari de 2 puncte: 293 din 586 (50,00 %)
– Aruncari de 3 puncte: 106 din 318 (33,33 %)
– Aruncari libere: 215 din 302 (71,19 %)

Cel mai, cea mai…
– Cel mai tânar jucator din lot: Ferenc Biro (nascut la 29.03.1988)
– Cel mai vârstnic jucator din lot: Szaszgaspar Barnabas (nascut la 12.05.1977)
– Cei mai înalti jucatori din lot: Aaron Coombs si Major Wingate (208 cm)
– Cel mai scund jucator din lot: JuJuan Cooley (175 cm)
– Cei mai eliminati jucatori: Coombs, McKenna si Knitter, fiecare cu câte doua eliminari la activ
– Cea mai categorica victorie: 113-60 cu CSU Oradea (a), în etapa a XV-a
– Cea mai strânsa victorie: 71-70 cu SCM U Craiova (d), în etapa a XIV-a
– Cea mai strânsa înfrângere: 84-90 cu Gaz Metan Medias (a), în etapa a IV-a si 87-93 cu CSU Cuadripol Brasov (a), în etapa a X-a
– Meciul cu cele mai multe puncte reusite: 113-60 cu CSU Oradea (a), în etapa a XV-a
– Meciul cu cele mai putine puncte reusite: 66-87 cu BC Târgoviste (d), în etapa a IX-a
– Meciul cu cele mai multe puncte primite: 84-102 cu CSU Atlassib Sibiu (d), în etapa a XII-a
– Meciul cu cele mai putine puncte primite: 82-44 cu Rapid Bucuresti (d), în etapa a V-a
– Meciuri cu mai mult de 100 de puncte marcate: 1
– Meciuri cu mai mult de 100 de puncte primite: 1

Topul minutelor jucate:
390 minute si 13 secunde: Cooley (32,1 minute/meci)
373 minute si 26 secunde: McKenna (26,1 minute/meci)
277 minute si 34 secunde: Coombs (30,4minute/meci)
274 minute si 32 secunde: Largent (19,1 minute/meci)
238 minute si 0 secunde: Knitter (17,8 minute/meci)
235 minute si 10 secunde: Hargrave (16,3 minute/meci)
191 minute si 33 secunde: Jakab (13,1 minute/meci)
191 minute si 26 secunde: Vajda (15,4 minute/meci)
154 minute si 0 secunde: Trif (12,4 minute/meci)
134 minute si 29 secunde: Wingate (32,4 minute/meci)
131 minute si 2 secunde: Levine (14,0 minute/meci)
126 minute si 48 secunde: Pora (9,3 minute/meci)
51 minute si 21 secunde: Szaszgaspar (6,0 minute/meci)

Arbitraje
Cele 14 partide ale „tigrilor“ din turul campionatului au fost arbitrate de urmatorii 23 “cavaleri în negru”:
5 meciuri: Stelian Banica, Alin Rosu
3 meciuri: Ciprian Stoica, Gabriel Dima si Alexandru Olaru
2 meciuri: Vlad Potra, Alin Faur, Alexandru Anica, Dorin Fumu, Marius Epure
1 meci: Ioan Morar, Fabiana Nitu, Istvan Bertalan, Doru Vinasi, Marius Ciulin, Laurentiu Grigoras, Sefer Bedir, Razvan Puf, Cosmin Prisca, Nikos Agadakos, Viorel Constantinescu, Mihai Sandulache si Ionut Harhas
Topul delegarilor este condus de cuplul Alin Rosu – Stelian Banica, cu ambii bilantul muresenilor fiind acelasi: 3 victorii si 2 înfrângeri.

JuJuan Cooley
Fara nici o exagerare, motorul BC Mures. Când are o evolutie buna echipa are sanse mari sa învinga indiferent de numele adversarului, iar când nu se afla în apele sale si prinde o zi mai putin fasta, soarta meciului e aproape pecetluita. A lipsit în doua partide datorita unei accidentari la umar, iar rezultatul s-a vazut, în ambele “tigrii” fiind învinsi fara drept de apel, la mai mult de 20 de puncte. Nu a prins un tur de campionat excelent, însa chiar si asa ramâne cel mai iubit jucator din “jungla”. Cu el pe parchet viitorul suna bine…