CSM Focsani – CSU Medicina 1-3 la volei feminin Sport
  • 111 Vizualizări

CSM Focsani – CSU Medicina 1-3 la volei feminin

p_ab6fab.jpgFormatia femninina de volei CSU Medicina a invins sambata cu scorul de 3-1 in deplasarea de la Focsani in partida cu CSM 2007 din localitate. Jocul dintre cele doua echipe a facut parte din cadrul celei de- a XIV- a etape a Campionatului National, divizia A. Muresencele s-au impus fara probleme in fata ultimei clasate, echipa care nu a reusit nicio victorie in cele 12 meciuri sustinute, in care au castigat doar trei seturi. O mai veche problema, relaxarea prematura a muresencelor a facut ca moldovencele sa castige cel de- al patrulea set din aceasta editie a campiuonatului. Dupa ce l-au castigat pe primul la 21, au cedat in prelungiri setul secund, scor 26-24. Din acest moment, elevele antrenorilor Luka Valerijan si Laurentiu Magdas au luat mai in serios jocul si nu au mai dat nicio sansa adversarelor. Au castigat seturile urmatoare la 16 si 14, partida cu 3-1 si isi pastreaza locul VII in clasament. Formatia de start: Alexandra Pintea, Adina Salaoru, Rodica Ciubuc, Roxana Ivanof, Ioana Baciu, Anca Bunea, Andreea Dimeny- libero. Din cauza unor mici probleme medicale, Baciu a fost inlocuita cu mult succes de Ramona Breban. Au mai jucat pe parcursul jocului Lorena Ciocian, Aliona Martiniuc si Monica Foca. „Medicinistele” au inregistrat in aceasta etapa a saptea victorie si urmeaza sa intalneasca sambata pe teren propriu echipa campioana, CSU Metal Galati. „Jocul din etapa viitoare poate fi foarte greu sau foarte usor, depinde cum privim. Sa tinem cont ca adversara ne va fi echipa calificata in primele 12 formatii europene. Confruntarea cu ele ne poate oferi imaginea realei noastre valori in acest moment. Nu avem ce pierde, astfel putem juca fara complexe”, a spus antrenorul principal al echipei, Luka Valerijan.