BC Mures – CSM Oradea 88-71 Sport
  • 56 Vizualizări

BC Mures – CSM Oradea 88-71

p_ecfb6c.jpgDivizionara A de baschet masculin BC Mures Targu- Mures a invins miercuri seara in Sala Sporturilor din Targu- Mures in cadrul etapei a XVIII- a a diviziei A formatia CSM Oradea, scor 88-71 (23-16; 19-13; 21-23; 25-19). Dupa evolutia scorului, partida a fost la discretia gazdelor. Acest fapt este discutabil, deoarece elevii antrenorului Audrius Prakuraitis s- au intrebuintat serios pentru a obtine victoria in fata unei echipe incomode. Desi s- au desprins din start (13-4), oradenii au revenit foarte repede cu doua aruncari de trei puncte reusite de Stefan Vasile si Tyron Mitchell. Diferenta de trei puncte s- a mentinut pana la finalul primului sfert cand, dupa doua libere transformate de Pociukonis, Peciukas mareste diferenta la 23-16.

„Sfertul de aur” s-a lasat asteptat
Debutul in tromba al sfertului secund (28-17) dadea impresia ca „tigrii” vor realiza obisnuitul sfert de dezlantuire. Acesta a intarziat insa deoarece, bihorenii au facut un marcaj foarte strict si au reusit sa profite de orice inexactitate a gazdelor. Inainte de pauza acestia au redus considerabil diferenta. Inainte de schimarea terenului, muresenii au profitat si de menajarea lui Mitchell, ajuns la trei greseli personale si au marit diferenta la 39-23. Aceasta a scazut din nou si la cabine s- a intrat cu o „treita” a lui Pociukonis, care a facut ca diferenta sa depaseasca din nou granita celor zece puncte (42-29).
Vlad Pora in zi de gratie
La reluare oaspetii au reusit din nou sa se apropie (44-39 dupa trei minute de joc). Introducerea lui Pora pe teren s- a dovedit foarte inspirata. Acestuia nu „i- a tremurat mana” si a reusit sa puncteze in momente critice si diferenta a crescut din nou. Cand oradenii au reusit sa reduca diferenta la mai putin de zece puncte (67-58), Pora a reusit din nou sa transforme atat din interiorul, cat si din afara liniei de la 5,20 metri. Un alt capitol la care au excelat gazdele in aceasta parte a fost cel al recuperarilor, in special prin Masiulis care, impreuna cu Peciukas au compensat deseori greselile comise de colegi. Un joc aprig, in care oaspetii au oferit o puternica replica. BC Mures a reusit sa gestioneze bine finalul partidei si a obtinut o victorie muncita si meritata. Cooley, desi intr- o zi mai putin fasta, a fost principalul realizator al partidei. Duminica muresenii au o misiune dificila, la Ploiesti, in fata campioanei CSU Asesoft.
„A fost un joc greu cu un adversar tenace si victoria este cu atat mai valoroasa. Cred ca a fost meciul lui Vlad Pora, a carui contributie a fost decisiva in multe momente ale jocului. Daca reusim sa ridicam putin stacheta valorica si sa prindem o forma buna, putem spera chiar la o victorie in jocul de la Ploiesti”, a declarat presedintele BC Mures, Szalkay Jozsef.
„Ma bucur ca am reusit un meci bun, dar meritul este al intregii echipe. Eu caut sa- mi fac treaba cat mai bine si daca mi se ofera aceasta sansa, am s- o fac in continuare”, a fost decalaratia celui considerat eroul meciului, Vlad Pora.

Au evoluat formatiile:
BC Mures: Tomic 7, Pociukonis 9 (3×3 puncte), Pora 18 (4), Masiulis 19, Cooley 20 (1), Peciukas 14 (1), Vlaicu 1, Melnic.
CSM Oradea: Maric 7 (1), Stefan 5 (1), Mandic 18 (3), Mitchell 14 (2), Gnjato 11, Martinovic 6, Lazar 8, Pasca 2.