City’us pregăteşte reluarea returului Sport
  • 27 Vizualizări

City’us pregăteşte reluarea returului

9_3_03.jpgCampioana României şi lidera ediţiei în curs la futsal, City’us Târgu-Mureş pregăteşte reluarea campionatului. Acesta porneşte la drum cu etapa a XI-a, a treia din retur, programată în 19 februarie. Mureşenii vor întâlni marţi, 21 februarie, pe teren propriu formaţia United Galaţi. City’us are 27 de puncte, la fel ca şi Spicom Sfântu Gheorghe, dar un meci mai puţin disputat, în timp ce gălăţenii ocupă locul 4, cu 17 puncte, tot cu o partidă mai puţin, ambele după retragerea echipei Concordia Chiajna.
Fără cei şase jucători care participă cu reprezentativa României la Campionatul European din Croaţia (Fl. Matei, Ignat, Radu, Stoica, Lupu şi Csoma), echipa antrenorului Kacso Endre a susţinut două jocuri amicale cu ocupanta locului III al clasamentului, ACS Odorheiu Secuiesc. În aceste jocuri de verificare au fost folosiţi mai mulţi jucători de la echipa secundă, împărţiţi pe trei linii. În primul meci, susţinut în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, campionii au învins cu 11-9. City’us a început jocul în formula: Klein – Daniel, Szocs, Nicuşan şi C. Matei. În linia a doua au evoluat: Moldovan- Covaci, Muntean, Oltean, Nagy, iar în a treia pe Aszalos – Almăşan, Mircea, Velcherean şi Şopterean. Pe parcursul jocului au intrat şi ceilalţi doi portari: Turc şi Torok. Marţi, 31 ianuarie, cele două formaţii au susţinut un meci revanşă, de această dată la Odorheiu Secuiesc. City’us s-a impus şi în cel de-al doilea joc, chiar mai clar, scor 13-7, la pauză 7-1. Pe durata partidei, care s-a disputat în două reprize a câte 40 de minute, fără întreruperi, Kacso Endre a folosit următorii jucători: Klein, Moldovan, Aszalos – Szocs, Nicuşan, Cristian Matei, Covaci, Muntean, Oltean, Nagy, Almăşan, Mircea, Velcherean.