Perspectiva semifinalelor, doar un vis frumos Sport
  • 134 Vizualizări

Perspectiva semifinalelor, doar un vis frumos

Replică palidă în primul joc din „sferturi”

În primul joc al fazei a doua în Liga Națională de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a cedat la scor în sala Victoria din Arad, 48-84 (10-31, 15-18, 13-11, 10-24) cu formația locală FCC Baschet UAV din localitate. Ratând unul din locurile 4-5, care le oferea o șansă de calificare în Final Fourul competiției, mureșencele păreau victime sigure în duelul din „sferturi” în fața ocupantei locului 3 în sezonul regulat. Pentru calificarea în semifinale este nevoie de două victorii din maximum trei partide, arădencele fiind favorite certe și pentru a doua întâlnire, care va avea loc la Târgu Mureș, partidă programată joi, 31 martie, ora 18.00. În cazul unei eventuale victorii a mureșencelor, jocul decisiv ar avea loc sâmbătă, 2 aprilie, pe terenul arădencelor. În celelalte trei jocuri din play-off, partidele din „sferturi” cu alte cuvinte, s-a înregistrat și o surpriză. Sepsi Sic Sfântu Gheorghe și-a onorat statutul de favorită, obținând calificarea după două partide în două zile cu Universitatea Cluj, 83-45 și 90-46. ACS KSE Târgu Secuiesc a reușit marea surpriză, victorie cu 71-65 pe terenul CSM-ului din Satu Mare, a doua clasată în sezonul regulat. În duelul dintre ocupantele locurilor 4 și 5 Phoenix Constanța a luat și ea o importantă opțiune pentru semifinale, 69-52 cu CSM Alexandria.

Fără șanse, resemnate din start În întâlnirea de la Arad echipa mureșeană nu a avut nicio șansă. Jocul a fost relativ echilibrat doar în prima jumătate a primului sfert, când Sirius a condus cu 6-5, după care l-au câștigat la diferență de un coș pe al treilea, când arădencele își asiguraseră deja un avantaj confortabil. Sirius a părut o echipă resemnată deja după primul sfert, după care gazdele și-au mărit la jumătatea actului secund avantajul la 30 puncte. Resemnarea putea să fi apărut dealtfel deja după ce s-a ratat locul 4, accesibil la un momet dat, apoi și locul 5. Cu toate acestea, pentru echipa mureșeană sezonul nu poate fi considerat unul ratat, echipa fiind una tânără, de perspectivă, clasarea în prima jumătate a clasamentului fiind totuși o performanță la primul sezon în Liga Națională. În partida de la Arad mureșencele au fost egalele adversarelor doar la reușitele de la distanță, câte 7, Sirius chiar cu procentaj superior. Marcatoarele au fost: Ruth Helena Sherrill 14 puncte (1×3). Alexis Monique Cortez 13 (2×3), Ruxandra Chiș 12 (3×3), Andreea Feiseș 3 (1×3), Veronika Liubinets, Rebecca Raluca Lipovan și Solyom Sara câte 2. Au mai jucat Czimbalmos Timea, Cristina Badi și Oana Moga.