Victorii pentru echipele mureșene din Liga III Iernut
  • 33 Vizualizări

Victorii pentru echipele mureșene din Liga III

IMG_2916Etapa a VI-a din Liga III de fotbal a adus alte victorii pentru cele două echipe ale județului Mureș care fac parte din seria V, după ce ambele obținuseră câte un punct în deplasările din etapa trecută. Ajunsă pe locul 3, Avântul Reghin a câștigat pe teren propriu cu 3-1 în fața celor de la Unirea Dej, după ce au înscris toate cele 4 goluri. Șaim a deschis scorul în minutul 21, Gliga a dublat avantajul în minutul 27, stabilind scorul primei părți. Nalați a decis soarta partidei în minutul 70, iar în ultimul minut de joc, Kovacs a înscris în poarte proprie. Tot pe teren propriu, CS Iernut a învins cu 2-0 o altă echipă clujeană, Sănaătatea Cluj, cu două goluri reușite spre finalul partidei: Ghirca (min. 73) și R. Rotaru (min. 89). Avântul a reușit 10 puncte în ultimele patru etape și se menține pe podium, cu 13 puncte, la 2 de CSM Sighetu Marmației și 1 punct de Luceafărul Oradea. Iernuțenii ocupă poziția 7, cu 10 puncte și vor evolua în etapa viitoare pe terenul liderului, iar Avântul la a doua clasată.