Victorie mare pentru „mediciniste” Sport
  • 29 Vizualizări

Victorie mare pentru „mediciniste”

1_burta_56.jpgCSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a învins aseară formaţia Dinamo Romprest Bucureşti cu scorul de 3-0 (25-21, 30-28, 25-20), la capătul unui meci aprig disputat, contând pentru etapa a XIV-a a Diviziei A 1 la volei feminin. Mureşencele au început în formula Jovanovic, Ciocian, Ivanof, Iancu, Chiţigoi, Tvetanova, Nechiti – libero, iar pe parcurs a mai fost utilizată Trică
“Medicinistele” au început foarte bine partida şi s-au desprins la cinci – şase puncte. Revenire a oaspetelor spre final a dus scorul la 22-21, dar setul a fost adjudecat de gazde, la 21. Setul secund a fost de-a dreptul dramatic, ambele formaţii aflându-se alternativ la conducere, inclusiv la mingile de set, încheiat cu 30-28. Cu un punct asigurat şi moral ridicat, gazdele s-au desprins la 8-4 în primul time out tehnic şi chiar la 16-8 la al doilea time out tehnic. O tresărire de orgoliu a dinamovistelor a dus scoprul de pe tabelă la un singur punct diferenţă şi ceea ce părea a fi un meci cu final uşor s-a transformat într-unul cu final incandescent. De la 21-20 însă mureşencele s-au mobilizat şi au reuşit patru puncte consecutive, obţinând victoria şi trei puncte de aur în economia clasamentului.