Varga Krisztina, la un pas de podium Sport
  • 180 Vizualizări

Varga Krisztina, la un pas de podium

După ce a câştigat concursul Top 12 al junioarelor III, jucătoarea de tenis de masă a Clubului Sportiv Şcolar Târgu-Mureş Varga Krisztina a fost la un pas de a urca pe podium şi în competiţia cadetelor (junioare 2, jucătoare de 14-15 ani), disputată la sfârşitul săptămânii la Bistriţa. În întrecerea la care participă cele mai bine clasate 12 jucătoare din ţară, clasificate în urma rezultatelor obţinute pe parcursul ultimului an, eleva antrenorilor Romeo Lupaşcu şi Ungvari Imola, după cele 11 meciuri jucate în sistem turneu, fiecare cu fiecare, s-a clasat pe locul IV, cu 6 victorii. Colega sa de club, AndreeaHuduşan, calificată şi ea pentru acest concurs a obţinut 5 victorii şi s-a clasat în final pe locul VII. Aceste rezultatele sunt peste aşteptări, dacă se ţine cont de faptul că cele două erau cotate înaintea întrecerii pe locurile 10 (Huduşan) şi 11 (Varga). Mai mult, Krisztina este junioară 3, iar Andreea este în primul an la această categorie de vârstă.