Înfrângere scontată, replică palidă Sport
  • 64 Vizualizări

Înfrângere scontată, replică palidă

În penultima etapă a sezonului regulat din Liga Naţională de Baschet Feminin, BC Nova Vita Târgu-Mureş a cedat foarte clar partida disputată sâmbătă în deplasare, la Olimpia CSU Braşov, scor 81-40 (25-10, 16-13, 14-8, 26-9). Fără şanse de a mai obţine vreo victorie în această ediţie şi de a urca un loc în clasament, dar şi fără emoţiile retrogradării, mureşencele au cedat foarte uşor în faţa unei echipe aflate în prima jumătate a clasamentului. Dacă antrenorul Ionel Brustur a avut la dispoziţie doar şase jucătoare, fără una dintre piesele de bază, americanca Wilson, care s-a accidentat în etapa precedenră, tenhicianul gazdelor şi-a permis să ruleze 10 jucătoare, fiecare cu peste 10 minute în teren. Nova Vita a început şi de această dată bine partida, conducând la început cu o aruncare de la distanţă a lui Vincze, după care Walker a menţinut scorul strâns în prima jumătate a sfertului. A venit rapid desprinderea şi braşovencele s-au distanţat constant.

Mici replici, tăiate rapid de gazde

Fetele de la Nova Vita au mai avut câteva minute bune la jumătatea sfertului secund, când au micşorat handicapul la sub 10 puncte, dar replica gazdelor a venit imediat. Înaintea pauzei mari ecartul s-a apropiat de 20 de puncte, după care acesta a fost imediat mărit. Au urmat minute în care echipa mureşeană a evoluat resemnat şi un sfert ultim în care rezervele gazdelor au încercat să convingă că merită mai multe minute pe parchet, reuşind să înscrie 26 de puncte. BC Nova Vita îşi păstrează penultimul loc al clasamentului şi mai au de întâlnit sâmbăta viitoare pe teren propriu o formaţie care aspiră la un loc pe podium, Sepsi Sfântu Gheorghe.

La BC Nova Vita au evoluat: Vincze 11 (1×3), Meszaros 10, Walker 8, Vlaicu 8 (1), Gal 3 (1), Bartha.

De la gazde, cele mai bune marcatoare au fost: Haas, cu 17 puncte, Kovacevic 14, Bartee 19 şi Ursu 8.