Liderul profită și se distanțează în Liga 4 de fotbal Sport
  • 206 Vizualizări

Liderul profită și se distanțează în Liga 4 de fotbal

liga 4După o primă etapă intermediară a seriei mureșene din Liga 4 de fotbal, în etapa a XXII-a, disputată sâmbătă, majoritatea favoritelor s-au impus fără emoții. Capul de afiș l-a constituit partida dintre ACS Miercurea Nirajului și Mureșul Rușii Munți. După ce a învins miercuri cu 3-0 pe ASA 2 Târgu-Mureș, echipa din Miercurea Nirajului a obținut de această dată un singur punct.

Partida care poate fi considerată surpriza etapei a fost cea de la Sărmașu, unde echipa locală a confirmat ultimele rezultate, învingând cu 5-2 Viitorul Ungheni, una dintre echipele care se afla în urmărirea plutonului fruntaș.

În al doilea din cele șase jocuri dintre echipele târgumureșene, ASA 2 și-a luat o revanșă față de echipa care în sezonul trecut reușea s-o împiedice în drumul spre barajul spre Liga III, Gaz Metan și o învingea în tur cu 3-0. „Gaziștii” au plătit tribut în primul rând lipsei condiției fizice, dar și a mediei de vârstă, mult favorabilă roș-albaștrilor.

Partida a fost dominată de secunzii ASA, dar Gaz Metan a fost mai periculoasă pe parcursul primei reprize. Jocul a fost, la fel ca toate întâlnirile dintre cele două echipe, unul „încrâncenat”, de angajament și mari ambiții. În minutul 10, la fiecare poartă s-a consemnat câte o fază fierbinte, cu intervenții ale portarilor, o dublă a celor de la Gaz Metan, cu două șuturi parate, urmată de una a „rezervei” ASA-ului mare, Fejer Csongor. Acesta a mai avut în prima parte alte două parade salvatoare. Echipa pregătită de Constantin Lungu a fost periculoasă îndeosebi cu incursiuni pe dreapta, purtate cel mai des de Dyabi. Repriza s-a încheiat însă cu un șut puțin lângă al „Gazului”, trimis de Mureșan.

Partea a doua a început la fel de încrâncenat, dar fazele de poartă au fost mult mai rare. Gaz Metan a trimis în poartă în minutul 70, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, după care mai tinerii de la ASA au pus stăpânire pe joc. „Presiunea” a scăzut la „oaspeți” și roș-albaștri au deschis scorul în minutul 77 prin Kanyaro Péter. La faza precedentă, acesta a ratat o bună situație, dar echipa a recuperat și tot el a trimis cu capul în poartă din lovitura liberă executată de la 35 de metri. Tot Kanyaro a obținut în minutul 81 o lovitură de la 11 metri, fază contestată pentru un ofsaid anterior de „gaziști”, dar transformată de Toto Szilárd. ASA 2 este „pe val” și după doar două minute același Kanyaro trimite cu capul în poartă de la colțul scurt, în urma unei lovituri de colț. ASA 2 revine pe podium, dar liderul Mureșul Luduș profită de semieșecul celor de la Miercurea Nirajului și se distanțează în frunte.