În „careu”, cu „granzii” Sport
  • 83 Vizualizări

În „careu”, cu „granzii”

Disputând singura partidă dintre două echipe din eșalonul secund, echipa de futsal CSM Târgu-Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României. Echipa antrenorului Lucian Nicușan a învins sâmbătă seara, în partida disputată într-o singură manșă din „sferturi”, în deplasare, colega din Liga II Ceahlăul Piatra Neamț cu scorul de 9-3. Deși lideri în liga secundă și cu două victorii în campionat în fața nemțenilor, jocul se anunța unul dificil pentru mureșeni. În turul de la Piatra Neamț a fost 8-6, iar în retur au câștigat cu 7-3, dar victoria a fost greu conturată, fiind conduși la pauză. În aceste condiții, mureșenii au abordat meciul cu maximă concentrare, reușind desprinderea în prima repriză, încheiată 5-0. Pentru semifinale s-au mai calificat United Galați și Dunărea Călarași, a patra urmând să se decidă în urma duelului dintre Autobergamo Deva și Imperial Wet Miercurea Ciuc, disputat duminică seara. Cert este faptul că CSM Târgu-Mureș se va duela în Final Four cu trei echipe din primul eșalon. Golurile mureșenilor la Piatra Neamț au fost înscrise de Iszlai Richard (min. 3, 11, 15, 37 și 39), Szöcs Lászlo (9 și 18), Andrei Nistor (autigol-25) și Vlad Țipău (32).