Unirea Ungheni se impune în derby și rămâne lider în Liga IV Sport
  • 545 Vizualizări

Unirea Ungheni se impune în derby și rămâne lider în Liga IV

În etapa a V-a din Liga IV Elite la fotbal fără îndoială cel mai important meci a fost ce disputat pe stadionul din Ungheni, unde Unirea din localitate, singura cu maximum de puncte după patru etape, a primit vizita formației CS Iernut, retrogradată din Liga III. Întâlnirea a fost demnă de un derby, cu multe faze de poartă și angajament maxim de ambele părți. După o primă repriză mai echilibrată, încheiată cu un singur gol, reușit de gazde, echipa mai pragmatică s-a impus categoric după pauză. Unirea s-a desprins la 2-0 în minutul 59, în urma unei faze cursive, încheiată cu un șut bine plasat. După minute relativ echilibrate, dar cu fazele mai periculoase tot la poarta oaspeților, iernuțenii păreau că por reveni în joc. În minutul 74 însă, după o minge trimisă cu capul peste poarta gazdelor, aceștia ua finalizat un atac rapid și soarta partidei era practic decisă. Echipa din Iernut a ieșit în continuare la joc, dar după alte 8 minute a fost din nou taxată, primind un nou gol, în urma unei noi faze încheiate cu centrare de pe partea stângă a atacului gazdelor, parte de pe care au venit toate golurile. Cu acest nou eșec, după cel din urmă cu două etape, suferit la Luduș, echipa din Iernut se îndepărtează de locurile fruntașe, dar campionatul se află abia la început.

În urma liderului se mențin deocamdată doar Mureșul Luduș și echipa din Sângeorgiu de Pădure, pe aproape și Mureșul Rușii Munți, dar aceasta a stat în această rundă. Vor deveni partide de mare importanță cele ale Unirii Ungheni, care va susține spre finalul turului jocurile cu adversarele aflate în urma ei, ambele în deplasare. Singura victorie în deplasare în această etapă a obținut-o Viitorul Ungheni, care a fost și surpriza etapei dealtfel, cu un succes reușit la Miercurea Nirajului. Un punct în deplasare a obținut și echipa Sâncrai-Nazna, în urma unei remize albe care a consemnat și primul punct obținut de formația din Sărmașu.