Sirius nu reușește evitarea fruntașelor Sport
  • 107 Vizualizări

Sirius nu reușește evitarea fruntașelor

La încheierea sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș ocupă locul 6 în clasament, diminuându-și considerabil șansele de calificare în „semifinalele” întrecerii. Mureșencele au cedat miercuri seara în ultima etapă a primei faze, 52-81 (14-17, 12-19, 15-21, 11-24) pe teren propriu cu lidera Sepsi Sfântu Gheorghe. Echipa gazdă nu a avut nicio șansă în fața principalei favorite la un nou titlu. Covăsnencele și-au onorat statutul de favorite și au câștigat toate cele patru sferturi ale partidei. Sirius a reușit să mențină un relativ echilibru doar în primul act, aflându-se pentru singura dată avantaj la mijlocul acestuia, la 12-11. Înaintea pauzei mari diferența a fost de doar 7 puncte, la vestiare s-a intrat cu 10, dar în partea a doua oaspetele au accelerat și s-au desprins fără probleme. Jucătoarea partidei a fost o jucătoare a gazdelor, Ruth Helena Sherrill, care a înscris 25 puncte (2×3). Celelalte puncte ale echipei mureșene le-au înscris: Ruxandra Chiș 8 (2×3), Alexis Monique Cortez 5 (1×3), Rebecca Raluca Lipovan 4, Czimbalmos Timea 3 (1×3), Veronika Liubinets, Cristina Badi și Solyom Sara câte 2, Viana Mircea 1 punct. A mai jucat Andreea Feiseș.

Viitoarea adversară, „arbitrul” ultimei runde ?

Înaintea acestei ultime etape locurile în clasament erau deja stabilite pentru marea majoritate a echipelor. Indiferent de rezultatele ultimei runde echipa din Sfântu Gheorghe încheia pe primul loc. Avea doar un punct față de CSM Satu Mare, dar avantajul jocurilor directe, în caz de egalitate. Locul 3 era și el asigurat pentru FCC Baschet UAV Arad, lcul 8 era al universitarelor clujene, iar pe 7 ACS KSE Târgu Secuiesc. Cele patru care și vor dispută locurile 9-12 nu prezentau interes, dar mai rămâneau locurile 4-6. Pe aceste locuri se aflau Phoenix Constanța, CSM Alexandria și Sirius, la egalitate de puncte. Aici miza era evitarea locului 6, care urmează să întâlnească în „sferturi” echipa din Arad. Celelalte două vor fi adversare, urmând ca una dintre ele să ajungă în Final Four. Ca atare, partidele celor trei s-au disputat de la aceeași oră. Aproape sigură de locul 4 era echipa din Constanța. Aceasta era în avantaj în cazul egalității de puncte, atât în trei, cât și cu oricare dintre cele două. În plus, constănțencele aveau meci la Târgu Secuiec, echipă fără motivație. Dacă sarcina mureșencelor era una aproape imposibilă cu Sepsi, echipa din Alexandria primea vizita arădencelor. Aceasta din urmă cedase până la acest meci doar de trei ori, toate în fața celor două din frunte și era cea care urma să întâlnească ocupanta locului 6. Dacă se impuneau la Alexandria cele două urmau să fie așadar adversare în „sferturi”, deoarece Sirius avea avantaj față de teleormănence. Au cedat însă cu 84-90, neputință, sau au „ales” să întâlnească celaltă echipă de pe Mureș? Tripla (sau dubla) întânire debutează în 28 martie, la Arad, a doua în 31 martie, iar, în caz de egalitate, jocul decisiv s-ar disputa în 2 aprilie, tot pe terenul arădencelor.