CSM Târgu Mureș învinsă de Rapid pe ultima sută de metri Slider
  • 354 Vizualizări

CSM Târgu Mureș învinsă de Rapid pe ultima sută de metri

CS Rapid București a învins sâmbătă, 14 ianuarie 2023, pe teren propriu, formația CSM Târgu Mureș, cu scorul de 87-77 (20-17, 19-20, 21-18, 27-22), într-un meci contând pentru etapa a 14-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin Mozzart Bet.

Chiar dacă au condus pentru puțin timp în sfertul decisiv cu 67-65 (în minutul 33), mureșenii au cedat finalul partidei în fața unei formații gazdă mai experimentată și mai lucidă sub panou.

Pentru gazde au înscris: Stone 22 (5×3), Bilinovac 15 (3×3), Girbea 15 (3×3), Jeremic 12 (2×3), Olah 11, Kariniauskas 8, Dorneanu 2, Blevins 2.

Pentru mureșeni au punctat: Santa 18, Lowrance 15 (3×3), Mathis 13 (3×3), Person 12, Gajovic 11 (1×3), Martinic 6, Mureșan 2. Au mai evoluat: Nistor, Boloni, Rosenfeld și Solyom.

După 14 etape, mureșenii pregătiți de George Trif și Vlad Pora au o linie de clasament alcătuită din 5 victorii și 9 eșecuri.

(Redacția / Foto: Cosmin Ficiu)