Patinaj viteză-Plouă cu medalii Sport
  • 191 Vizualizări

Patinaj viteză-Plouă cu medalii

Medalii peste medalii pentru sportivii Clubului Sportiv Mureşul Târgu Mureş la recentele Campionate Naţionale de la Miercurea Ciuc. Patinatoarea Daniela Oltean, componentă a lotului României care a şi ajuns între timp la Torino, la locul de desfăşurare a Jocurilor Olimpice de Iarnă, a reuşit să triumfe în concursul de 500, 1.000, 1.500, 3.000 şi 5.000 de metri. A reuşit să se claseze pe primul loc şi în concursul de poliatlon cu 181,489 puncte. În concursul juniorilor II Pop Cornel a obţinut cinci locuri I, pe distanţele de 500, 1.000, 1.500 şi 3.000 m, respectiv în concursul de poliatlon. La juniori III Rusu Hendrik s-a urcat pe treapta cea mai înaltă a podiumului de premiere după concursurile de 1.000 şi 1.500 m, şi a terminat pe locul al 2-lea, respectiv al 3-lea pe distanţa de 500 m, concurs disputat de două ori. La junioare I Moldovan Raluca s-a clasat a doua pe toate cele patru distanţe în care s-a numărat printre participante, şi în clasamentul general. (D.T.)