Premieră Steaua – Oţelul Sport
  • 41 Vizualizări

Premieră Steaua – Oţelul

Steaua şi Oţelul Galaţi vor juca pentru prima data una împotriva celeilalte în Cupa României, joi, de la ora 20:45, pe stadionul Farul, din Constanţa. Steaua a mai jucat împotriva a două echipe din Galaţi în cupă: 1972-73, semifinale: Steaua – Constructorul Galaţi 2-2. Mai departe, în finală s-a calificat echipa gălăţeană, pe atunci funcţionând criteriul calificării formaţiilor din ligile inferioare la un meci egal.
1979-80, sferturi de finală: Steaua – FCM Galaţi 1-0. Steaua a jucat atunci finala, dar a pierdut-o în faţa Politehnicii Timişoara.
Steaua nu a mai ajuns în sferturi de finală din sezonul 2001-02, când a eliminat pe Extensiv Craiova la lovituri de departajare (4-3, după ce în timpul regulamentar de joc scorul fusese 0-0).
Ultima partidă din sferturile de finală ale Cupei României, Steaua-Oţelul, se va disputa joi seară, de la ora ora 20:45, pe stadionul Farul din Constanţa. (NewsIn)