Debut de an cu victorie pentru FC Municipal Sport
  • 41 Vizualizări

Debut de an cu victorie pentru FC Municipal

p_5_2_a53531.jpgFormatia de fotbal FC Municipal Targu-Mures a invins sambata cu scorul de 1-0 divizionara C Vointa Sibiu, in primul meci amical de la reluarea pregatirilor. Unicul gol a fost inscris de Luput in minutul 14, cu o lovitura de cap din interiorul careului. Partida programata initial de la ora 11.00 pe terenul Gaz Metan din baza proprie a inceput cu o ora intarziere din cauza temperaturilor scazute din ziua precedenta. La ora meciului frigul a mai cedat, astfel incat cei aproximativ 200 de spectatori au putut urmari pentru prima data in acest an evolutia liderei seriei secunde. Antrenorul Cosmin Bodea a inceput jocul cu o formula de echipa in care Luput si- a reluat locul in linia defensiva si cei trei noi sositi au facut parte din formatia de baza. Pimul ”unsprezece” a fost: Stetca, Vagner, Luput, Gongolea, Szilagyi, Anton, Stere, Vartic, Sfarlea, Prodan, D. Roman. Debutul partidei a fost unul echilibrat, in care echipa sibiana si- a onorat statutul de lider autoritar al seriei a VI- a. S-au apropiat deseori de poarta muresenilor, dar apararea a dat dovada de multa siguranta. Dupa golul reusit de Luput, gazdele au dominat jocul, si- au mai creat cateva bune situatii, ramase nefructificate. Pentru ambele echipe un adversar incomod a fost terenul acoperit cu zapada. Pe langa dificultatea pastrarii echilibrului, mingea lua deseori traiectorii neasteptate, deviata de urmele lasate de crampoanele jucatorilor. In repriza secunda Cosmin Bodea a trimis in teren o echipa schimbata aproape in totalitate, pastrandu-i in teren doar pe Luput, Vartic si Sfarlea. Primii doi au fost repede inlocuiti cu Veres si Ilea, jucator de la Ariesul Turda aflat in pregatiri cu lotul FCM. Singurul care a fost pastrat in teren pe toata durata partidei a fost Sfarlea. Unsprezecele reprizei secunde a fost compus din: Danalache, Maghici, Balau, Veres, Al. Pop, M. Roman, Ilea, Sfarlea, Saim, Luca si Vancea. Nu au fost utilizati Cr. Pop, Bitis si Gheju, iar juniorul care a evoluat pe parcursul turului, Marian Stefan Pop nu se mai afla in lot. In urmatoarea partida de verificare FC Municipal va avea ca adversara echipa Gloria II Bistrita, ocupanta locului V al aceleiasi serii din esalonul trei. Aceasta va vea loc miercuri, tot la Targu-Mures.

” Dupa o saptamana de pregatiri, consider ca baietii  au miscat destul de bine. Despre cei trei noi veniti nu- mi pun problema confirmarii valorii lor, au jucat fiecare in divizia A, au deja experienta. Un teren acoperit cu zapada jocul nu poate sa ne ofere ceea ce suntem obisnuiti sa vedem, dar sunt multumit de felul in care se munceste”, a declarat dupa joc antrenorul Cosmin Bodea.