Criză de „lunetişti” la BC Mureş Sport
  • 27 Vizualizări

Criză de „lunetişti” la BC Mureş

Divizionara A de baschet masculin BC Mureş Târgu-Mureş a pierdut duminică seara partida disputată la Timişoara, împotriva formaţiei BC din localitate, „leii” din Banat impunându-se cu scorul de 75-60 (17-23, 24-15, 18-9, 16-13). Meciul a contat pentru etapa a VXI-a a sezonului regulat, ediţia 2010-2011 şi a fost arbitrat de trioul format din Doru Vinasi, Fabiana Niţu şi Gabriel Dima.
Cu toate că au avut un debut bun de meci, adjudecându-şi primul sfert cu 23-17, târgumureşenii au pierdut treptat din avantaj şi au intrat la pauză conduşi cu 41-38. Au urmat zece minute dezastruoase, diferenţa de 12 puncte înregistrată pe tabelă la debutul ultimului sfert dovedindu-se a fi decisivă pentru stabilirea învingătoarei. La “tigrii” au evoluat şi noile achiziţii, care însă nu au impresionat deloc. Astfel, în cele 17 minute petrecute pe parchet, americanul Covington nu a reuşit niciun punct, în timp ce Căpuşan a evoluat 13 minute şi şi-a trecut în cont patru puncte. De asemenea, elevii lui Deri Csaba au prins o zi nefastă la aruncările din acţiune, reuşind 23 din 52 aruncări de două puncte şi doar două “treiţe” din 20 de încercări.

Timişoara a obţinut o victorie meritată
„Timişoara e o echipă foarte bună şi nu merită locul din clasament. Au obţinut o victorie meritată în această seară. Am avut toate informaţiile despre Timişoara dar nu am putut să le punem în aplicare. Pe Covington şi Căpuşan nu am reuşit să îi integrăm încă.“
Deri Csaba, antrenor BC Mureş

Mai avem de lucru
„Avem mult de tras pentru a ajunge în play-off şi victoria asta era importantă. Am jucat sub o presiune imensă azi! Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ după victoria asta. Mai avem de lucru, însă în apărare am jucat aşa cum trebuie.“

BC Timişoara BC Mureş
2 puncte 18 din 39 (46,2%) 23 din 52 (44,2%)
3 puncte 8 din 23 (34,8%) 2 din 20 (10,0%)
Libere 15 din 24 (62,5%) 8 din 10 (80,0%)