Calificare fără emoţii pentru CSU Medicina Sport
  • 31 Vizualizări

Calificare fără emoţii pentru CSU Medicina

1-burta_86af41.jpgEchipa feminină de volei CSU Medicina Târgu-Mureş a învins aseară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 pe Radnicki Belgrad, în partida retur din cadrul şaisprezecimilor de finală a Cupei Challenge. După victoria cu 3-1 obţinută săptămâna trecută în Serbia, mureşencele porneau mari favorite pentru calificarea în turul următor. Aşteptările au fost confirmate, iar partida disputată în Sala Sporturilor s-a încheiat în 80 de minute, cele trei seturi încheindu-se la 22, 16 şi 20. Antrenorul Luka Valerjan a trimis în teren formaţia: Jovanovic, Ciocian, Iancu, Chiţigoi, Tvetanova, Ivanof, Nechiti-libero. Jocul a început foarte spectaculos, cu o echipă oaspete care s-a apărat foarte bine. Mureşencele s-au desprins la 4-1, adversarele s-au apropiat la 7-6, dar diferenţa a fost repede restabilită şi apoi mărită, la cinci, şase puncte. Finalul setului a adus o uşoară relaxare şi tabela a ajuns la 23-22, dar gazdele au încheiat cu două mingi setul. Scenariul a fost aproape la indigo în setul secund, doar că Iancu s-a accidentat în debut şi a fost înlocuită cu Ivanciu. După 7-6, „medicinistele” s-au desprins din nou rapid, fără să mai ia piciorul de pe acceleraţie şi au încheiat la 16 setul. Pentru a nu crea emoţii, în cel de-al treilea set mureşencele s-au desprins la 4-0. După 8-5, au intrat Pintea, apoi Cazacu şi Foca, dar jocul a fost controlat în continuare de gazde. Sârboaicele au încercat o revenire, dar jocul a curs spre o victorie fără emoţii şi CSU Medicina s-a calificat în „optimi”.