Răzbunarea Tigrilor Sport
  • 35 Vizualizări

Răzbunarea Tigrilor

5-2_80.jpgBC Mureş a învins sâmbătă seara, în deplasare, cu scorul de 76-54 pe U-Mobitelco Cluj-Napoca, într-o partidă din cadrul etapei a XIX-a a Diviziei A de baschet masculin. După două înfrângeri consecutive, la CSM Bucureşti şi Gaz Metan Mediaş, ultima pe teren propriu, mureşenii au reuşit să obţină încă o victorie mare, în deplasare la campioana în exerciţiu. În ediţia trecută BC Mureş obţinea prima victorie pe Someş, 66-65 în Cupa României, într-un final în care clujenii au depus armele când au constatat că nu mai pot întoarce rezultatul meciului tur. În această ediţie însă, lucrurile stau cu totul diferit. Echipa preluată de Srecko Sekulovic se află la a treia premieră din campionatul regulat, după victoriile din deplasare de la Ploieşti şi Timişoara. BC Mureş, deşi lipsită de aportul a doi jucători importanţi, Adrian Tudor şi Jason Forte, accidentaţi, a intrat foarte motivată pe teren şi a dominat jocul la toate capitolele şi au condus în permanenţă. Stănescu, Watson şi Cooley au luat un start lansat pentru oaspeţi, conducând cu 7-0 după un minut şi jumătate. Clujenii au reuşit să egaleze, dar a fost pentru o singură dată. După două sferturi câştigate şi un neverosimil 24-41 la pauză, se aştepta ca partea secundă să fie una echilibrată. Mureşenii au reuşit să-şi menţină adversarul la distanţă şi chiar să-şi mărească avantajul la 20 de puncte, 29-49, după trei minute din sfertul trei. Revenirea gazdelor dinaintea ultimei pauze la doar 11 puncte, 40-51, a fost şi ea contracarată de jocul exact şi dăruirea oaspeţilor, care au reuşit din nou desprinderea. La jumătatea ultimului sfert s-a ajuns la cea mai mare diferenţă (44-67) şi problema învingătoarei era ca şi rezolvată. O ultimă tresărire a clujenilor, cu 7 puncte consecutive la trei minute înainte de final părea că va relansa partida. Cooley s-a revanşat după evoluţia mai puţin reuşită din meciul cu Mediaşul şi BC Mureş a rezistat. Astfel, ”tigrii” urcă pe locul III, cu 30 puncte, la unul după Gaz Metan şi cu unul în faţa clujenilor, care au însă o restanţă de disputat.

Au evoluat formaţiile:
U-Mobitelco: Dykes 14 (1), M. Paul 13 (3), Krstanovic 12, Mijovic 7 (1), Jones 4, Pop 2, Lagrange 2, Corpodean.
BC Mureş: Watson 16, Cooley 13 (1), Stănescu 12, Pekovic 12 (4), Dumitru 10 (1), Aliakseyeu 6, Lăpuşte 5 (1), Paliciuc 2.