Repetiţie utilă pentru „mediciniste” Sport
  • admin
  • 44 Vizualizări

Repetiţie utilă pentru „mediciniste”

9-3_14.jpgFormaţia feminină de volei CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a învins duminică seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 pe SCM U Craiova, într-o partidă din cadrul etapei a XV-a a Diviziei A1. Partida disputată în sala UMF a avut un prim set foarte lejer pentru gazde, adjudecat la 13, după care echipa craioveană s-a străduit să opună o rezistenţă mai dârză. Deşi încheiat la limită, setul secund a fost controlat în totalitate de elevele antrenorului Luka Valerjan. Scorul a devenit strâns spre final, pe fondul unei relaxări premature a mureşencelor, care au punctat doar atâta cât a fost nevoie pentru obţinerea victoriei. Cel de-al treilea set a fost cel mai spectaculos, în ceea ce priveşte evoluţia scorului. Gazdele au început mai puţin concentrate jocul şi oltencele s-au desprins la 8-4 la primul time-out tehnic. Răsturnările de scor au ţinut suspansul până spre finalul setului. La 18-20, când se părea că partida se prelungeşte, mureşencele au apăsat pe acceleraţie şi au reuşit şase puncte consecutive, cu patru mingi de meci în faţă. Au fructificat-o pe cea de-a treia şi au încheiat partida în trei seturi, adăugându-şi încă trei puncte în clasament, care le readuce pe locul IV, la egalitate de puncte, 31, cu Unic Piatra Neamţ, aflată pe locul III şi Dinamo Romprest Bucureşti, care are un joc mai mult.
Formaţia aliniată: Ciocian, Iancu, Ivanof, Tvetanova, Trică, Chiţigoi, Nechiti-libero, Jovanovic, Foca.
Miercuri, misiune dificilă în Challenge Cup
Partida cu echipa olteană a fost ultima verificare înaintea jocului retur din optimile de finală a competiţiei continentale Challenge Cup. CSU Medicina trebuie să întoarcă rezultatul partidei tur, pierdută cu 3-0 săptămâna trecută, în deplasare, în faţa echipei turce Iller Bankasi Ankara. În jocul de miercuri, găzduit de Sala Sporturilor de la ora 17.00, mureşencele au nevoie de victorie pentru a se califica în sferturile de finală. În cazul victoriei, indiferent de setaveraj, se va disputa un set suplimentar, până la 15, care va decide echipa calificată.