Campionii remizează cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc Sport
  • 100 Vizualizări

Campionii remizează cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc

În prima partidă amicală a anului, echipa de futsal City’us Târgu-Mureş a încheiat la egalitate, scor 8-8 (3-1), partida susţinută joi, pe teren propriu, în compania celei de-a treia clasată în Liga I, FK Odorheiu Secuiesc. Fără prima garnitură, campioana ultimelor patru ediţii a campionatului şi lidera ediţiei actuale a dominat partida, cedând spre final, când antrenorul Kacso Endre a pus mai mult accent pe rularea întregului lot aflat la dispoziţie. City’us a înscris de trei ori în prima repriză, prin Andrei Muntean, Zsigmond şi Tiberiu Moldovan, după care oaspeţii au stabilit scorul la pauză. Jocul a fost dominat de către mureşeni dar, la fel ca şi în campionat, harghitenii s-au dovedit adversari redutabili, ceîndu-şi multe situaţii clare de gol. Fiind doar un amical, s-au jucat două reprize a câte 40 de minute, fără a fi oprit cronometrul, care nici nu a pus în funcţiune.

Mai amical după pauză

La reluare, Tibi Moldovan şi Nicuşan au dus scorul la 5-1, al doilea gol după o bară a harghitenilor. Aceştia au redus totuşi imediat scorul şi au reuşit să obţină un rezultat de egalitate într-un final în care la mureşeni au fost experimentate diverse formule şi scheme de joc. În afara celor patru care fac deplasarea cu reprezentativa României la Euro 2014 de săptămâna viitoare (Ignat, Stoica, Al-Ioani şi Gherman), au lipsit şi Covaci, revenit de la lot din cauza unor probleme de sănătate, portarul Pallai, învoit şi Csoma Alpar, aflat în recuperare. City’us a început partida cu: V. Moldovan, Nicuşan, Muntean, Szombat, Zsigmond. A doua linie i-a avut pe Otvos, T. Moldovan, Csoma F. şi Oltean. Au mai jucat Aszalos, Cătinean (portari), Ionuţ Popa, Sala Zsolt. Cele două echipe se vor reîntâlni sâmbătă, pe terenul harghitenilor.