Echipa mureşeană pierde din nou, dar poate mai mult! Sport
  • 63 Vizualizări

Echipa mureşeană pierde din nou, dar poate mai mult!

În etapa a XVII-a a Ligii Naţionale de Baschet Feminin, BC Nova Vita Târgu-Mureş a cedat sâmbătă pe teren propriu cu scorul de 58-74 (8-22, 14-16, 18-20, 18-16) în faţa formaţiei CSM Satu Mare. Favorită certă înaintea partidei, echipa sătmăreană, una dintre echipele puternice ale campionatului, în ciuda unei evoluţii sub aşteptări în acest sezon nu a avut emoţii în faţa echipei mureşene. Cu toate acestea, echipa antrenorului Ionel Brustur a oferit pe alocuri o replică bună. A început în schimb oarecum timorată partida şi debutul a aparţinut oaspetelor, care s-au desprins în primul sfert la o diferenţă care s-a dovedit decisivă. După avantajul de doar un coş la jumătatea acestuia, sătmărencele au reuşit în partea a doua 13 puncte, faţă de doar 2 ale gazdelor, ambele din aruncări libere executate de Lashantel Wulson. Sfertul secund a fost mult mai echilibrat şi mureşencele îl puteau încheia chiar în avantaj, dar au comis numeroase greşeli, cu pase greşite şi ratări de sub panou. Avantajul de la pauză al sătmărencelor era deja decisiv în confruntarea cu echipa care încă munceşte pentru omogenizare.

Noi poticneli după pauză

La reluare, primele minute au fost din nou echilibrate. Au urmat însă alte minute în care gazdele au greşit foarte mult şi sătmărencele au mărit diferenţa la peste 20 de puncte. Revenirea din ultimele minute ale sfertului a făcut ca scorul să nu ia proporţii. Ultimul act a arătat o echipă mureşeană eliberată de emoţii şi Nova Vita, profitând şi de schimbările din tabăra adversă s-au apropiat la doar 11 puncte la intrarea în a doua jumătate, aceeaşi consemnată şi la  intrarea în ultimul minut (58-69). Acest ultim minut a mai adus încă cinci puncte oaspetelor, care au obţinut o victorie scontată, reuşită în special datorită preciziei aruncăruilor de la distanţă, capitol la care scorul a fost 2-7 şi a liberelor, de unde Nova Vita a ratat 9. BC Nova Vita a demonstrat în schimb că se poate apropia mai mult de valoarea unor echipe în faţa cărora au cedat fără drept de apel în tur. În etapa viitoare, mureşencele se deplasează la ocupanta locului X, Phoenix Galaţi, iar peste două săptămâni, primesc vizita Universităţii Cluj, echipă care a obţinut doar două victorii până în prezent.

Marcatoare:

BC Nova Vita: Wilson 23, Walker 17 (2×3), Vincze 10, Meszaros 4, Mihai 2, Ceauşu 2. Au mai jucat Gal, Vlaicu şi Bartha.

CSM: Hope 18 (3), Orosz 15 (1), Laza 13 (1), Wampler 7 (1), Ivan 7 (1), Desroches 6, Adi 4, Voica 2, C. Cutaş 2.