Liga IV: liderul pierde primele puncte, dar păstrează avansul Sport
  • 83 Vizualizări

Liga IV: liderul pierde primele puncte, dar păstrează avansul

liga 4În etapa a X-a din seria mureșeană a Ligii IV de fotbal, derby-ul primelor două clasate s-a încheiat la egalitate: Lacul Ursu Mobila Sovata-Mureșul Luduș 2-2. Cele două formații rămân astfel în continuare singurele neînvinse. Este a doua remiză pentru echipa din Sovata și prima partidă în care ludușenii nu obțin cele 3 puncte, dar își păstrează avantajul de 2 puncte în fruntea clasamentului. Echipa din Sovata a ratat șansa de a trece în frunte, iar de acest lucru au profitat următoarele clasate, toate victorioase, care au redus cu 2 puncte avansul celor două fruntașe.
A fost o nouă etapă în care s-au înscris peste 50 de goluri, una în care doar două echipe nu au reușit să trimită mingea în poartă, ambele echipe în calitate de gazde. Dintre acestea, dacă Arena Sighișoara a fost surclasată de revelația ediției, Târnava Sângeorgiu de Pădure, cealaltă, ASC Sărmașu a fost învinsă din nou pe teren propriu de o altă codașă, Unirea Tricolor Târnăveni și și-a reluat ultima poziție a clasamentului.
Finala ediției trecute, acum disproporționată
După meciul dintre primele două, al doilea ca interes a fost cel dintre ASA 2 Târgu-Mureș și Viitorul Ungheni. Partida de pe terenul 2 al stadionului Trans Sil constituia în ediția trecută duelul din finalul ediției, în care cele două își disputau prima poziție, apoi a doua ediție a Supercupei Mureș, între câștigătoarea seriei și cea a fazei județene din Cupa României. În urmă cu un an, echipa din Ungheni a câștigat cu 2-0 la Târgu-Mureș, iar roș-albaștri și-au luat o palidă revanșă în retur, 2-1 la Ungheni, dar aceștia din urmă mergeau la barajul pentru Divizia C. Tot ASA 2 s-a impus și în Supercupa disputată la Luduș, scor 3-1. De această dată, echipa pregătită de antrenorul Constantin Lungu (fostul „principal”, Csiki Zsolt a demisionat) a luat un start lansat și după doar 16 minute aveau 3-0. Kanyaro Peter a deschis scorul deja din minutul 3, cu o lovitură de cap, Răzvan Stoica a dublat avantajul în minutul, iar Feketics Norbert a majorat scorul în minutul amintit. Dacă primul sfert a fost fatal echipei din Ungheni, aceștia atâta au rezistat în partea a doua până la golul patru, reușit de German, în minutul 60. În superioritate numerică după eliminarea lui Tudor Sbârcea, Ungheniul a încercat să revină în joc. A redus scorul, dar în plină dominare a primit două goluri pe contraatac în ultimele minute. Feketics a reușit dubla în minutul 87, iar Demian a stabilit scorul final în primul minut suplimentar, un gol cu emoții, după ce a trecut de portar și mingea a nimerit bara. ASA 2 se apropie de plutonul fruntașelor, dar va avea o misiune dificilă în restanța de la Sângeorgiu de Pădure.