Marisa Mureșan confirmă pentru lotul național Sport
  • 426 Vizualizări

Marisa Mureșan confirmă pentru lotul național

Tânăra jocheiță de la Clubul de Echitație Scorillo din Sântana de Mureș Marisa Mureșan a obținut din nou rezultate de valoare în cadrul Cupei Primăverii, competiție organizată în localitatea Prejmer de Clubul Sportiv Ecvestru 163 Plopi și Federația Ecvestră Română. Vicecampioană a României, Marisa a fost singura sportivă din județul Mureș care a participat la această competiție. Obiectivele ei au fost clasări cât mai bune, pentru a confirma prezența la lotul național al României, în vederea participării la Campionatul European din Olanda și cel Balcanic din Turcia.

La finalul turneului de la Prejmer, eleva lui Viorel Bubău, participând cu caii Cassis și Arcitic, și-a depășit obiectivele, obținând rezultate deosebite și la clase superioare, atât la categoria de vârstă, cât și la cele tehnice. Astfel, ea a ocupat locurile 1 și 3 la categoia ei, cea de la Copii 2 și aceleași locuri la categoria juniorilor de 16 ani, dar și un loc 1 la categoria juniori de 18 ani. Suplimetar, a mai obținut un loc 3 în proba de obstacole, trecând peste obstacolul ridicat la 1.30 m.