Un titlu de campion național și alte 15 medalii la popice Slider
  • 113 Vizualizări

Un titlu de campion național și alte 15 medalii la popice

Arena de popice din Târgu Mureș a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute finalele Campionatelor Naționale de popice, rezervate sportivilor cu vârsta sub 23 de ani, fete și băieți. În cadrul competiției au fost cinci probe de concurs: individual clasic, perechi, sprint, tandem și tandem mixt.

Juniorii din cadrul Clublui Sportiv Municipal (CSM) Târgu Mureș au cucerit nu mai puțin de 16 medalii, dintre care una de aur, 7 de argint și 8 de bronz.

Potrivit CSM, la feminin, competiția a fost dominată de elevele antrenorului Orosz István, care au câștigat un titlu național și alte 10 medalii (3 de argint și 7 de bronz). În întrecerea de la masculin, sportivii antrenați de Seres József au obținut alte 5 medalii (4 de argint și una de bronz). Totodată, Benke Zoltán s-a remarcat cu 4 medalii de argint.

Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere au urcat cei care au devenit campioni naționali, mai exact Jánosi Halmágyi Kriszta și Bakó Blanka (tandem).