O nouă victorie în campionat pentru Liga I de baschet Sport
  • 71 Vizualizări

O nouă victorie în campionat pentru Liga I de baschet

Echipa de baschet masculin CSM Târgu Mureș 2 a obţinut o nouă victorie în campionat, în fața celor de la ASE Bucureşti.

Potrivit CSM Târgu Mureș, rezultatul meciului a fost următorul:

CSM Târgu Mureş 2 – ASE Bucureşti: 89-85 (20-22, 27-26, 21-12, 21-25)

Marcatorii echipei mureșene au fost: Bot Róbert 20 puncte (3×3), Cristian Mureşan 19 puncte + 12 recuperări, Robert Trif 14 puncte (2×3), Kiss Roland 12 puncte, Szilveszter Botond 8 puncte + 15 recuperări, Major Koppány 7 puncte (1×3), Patrick Ghiţă 6 puncte și Răducu Blaga 3 puncte. Totodată, a mai jucat și Szász Ian.

Formaţia condusă de către antrenorul Péter Faragó nu a început foarte bine partida, oaspeţii punând 7 puncte pe tabelă. Însă, mureșenii i-au ajuns din urmă şi i-au depăşit cu tripla lui Robert Trif în minutul 7 al primului sfert. Finalul actului s-a terminat cu două libere şi două puncte în avantajul bucureştenilor.

Oaspeţii şi-au creat din nou un avantaj de 7-8 puncte, dar finalul sfertului a aparținut echipei noastre prin 6 puncte consecutive.

Potrivit aceleiași surse, sfertul trei a fost unul decisiv prin faptul că echipa noastră a reuşit să preia conducerea, menţinând scorul până la finalul actului.

„Am reuşit să conducem pentru prima oară cu două cifre încă din primul minut al ultimelor 10 minute. În ultimele 5 minute ale partidei bucureştenii au încercat din răsputeri să revină pe tabelă, chiar sau apropiat la 4 puncte, dar în echipa noastră mereu s-a găsit cineva care să mai marcheze un coş prin care să rămânem în faţă. Ultimele 7 puncte ale echipei noastre au fost marcate de cel mai experimentat dintre băieţii noştri, Cristian Mureşan”, se precizează pe pagina de Facebook a CSM Târgu Mureș.