Start cu surprize la Grand Prix România 2022. Rezultatele rundei 1
4 iunie 2022Marele Maestru Liviu-Dieter Nisipeanu (rating 2645), cotat ca principal favorit al turneului Grand Prix România 2022, a fost învins în prima rundă de către Mihaela Sandu (Mare Maestru și rating 2270), aflată pe locul 29 pe lista favoriților.
Prima rundă s-a desfășurat sâmbătă, 4 iunie, în incinta Sălii Polivalente a Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie ”George Emil Palade” din Târgu Mureș, care va găzdui, până în data de 11 iunie, toate rundele turneelor A (Grand Prix România 2022) și B (Open Târgu Mureș).
Pe lista șahiștilor participanți la turneul A se află și doi sportivi legitimați la cluburi din Târgu Mureș: Matei-Ștefan Vilcu (favoritul numărul 35, de la CSȘ Târgu Mureș) care a cedat cu albele în fața lui Gorodetzky David (favoritul numărul 7) și Dan Vasieșiu (favoritul numărul 18, de la Juvenes Târgu Mureș) care l-a învins cu albele pe Radu David Cr. (favoritul numărul 46).
Regalul șahistic de la Târgu Mureș va continua duminică, 5 iunie, cu rundele 2 și 3 ale turneului A și cu primele două runde ale turneului B. Cele două runde sunt programate să înceapă de la orele 9.00 și 16.00, iar accesul publicului este deschis.
Rezultatele complete din runda 1, turneul A:
Sandu Mihaela (29) – Nisipeanu Liviu-Dieter (1) 1-0
Petrov Martin (2) – Stepănescu Nicodim-Cosmin (30) 1-0
Filip Andrei (31) – Jianu Vlad-Cristian (3) 1-0
Szabo Gergely-Andras-Gyula (4) – Antal Hunor-Zoltan (32) ½ – ½
Cnejev Vladimir-Alexandru (33) – Miron Lucian-Costin (5) ½ – ½
Nevednichy Vladislav (6) – Ciolacu Alessia-Mihaela (34) 1-0
Vilcu Matei-Ștefan (35, CSȘ Târgu Mureș) – Gorodetzky David (7) 0-1
Manolache Marius (8) – Pribeanu Mihail-Dacian (36) 1-0
Lehaci Miruna-Daria (37) – Schitco Ivan (9) 0-1
Macovei Andrei (10) – Magold Filip (38) 1-0
Mintau Andrei-Cătălin (39) – Istratescu Andrei (11) ½ – ½
Samunenkov Ihor (12) – Rusan Paul-Cristian (40) 1-0
Sachilaru Alexandru (41) – David Alexandru-Vasile (13) 0-1
Baltag Iulian (14) – Veress Armand (42) ½ – ½
Drăghici Flutur Gavril (43) – Bulmaga Irina (15) 0-1
Cosma Ioan (16) – Tampea Radu (44) ½ – ½
Coicev Matei-Andrei (45) – Filip Lucian-Ioan (17) ½ – ½
Vasieșiu Dan (18, Juvenes Târgu Mureș) – Radu David Cr. (46) 1-0
Saioc David (47) – Pasti Aron (19) ½ – ½
Soltanici Ruslan (20) – Prelipcean Eric-Matei (48) 1-0
Nagy-Elek Tamas (49) – Manea Alexandru (21) 0-1
Brunello Marina (22) – Negrean Andrei (50) 0-1
Puia Alexia-Teodora (51) – Bonte Andrei-Mihai (23) 0-1
Samani Yamac (24) – Maria Lia-Alexandra (52) 1-0
Angehescu Teodor-Ștefan (53) – Yordanov Lachezar (25) 0-1
Petre Nad-Titus (26) – Bira Andrada_Paraschiva (54) 1-0
Șchiopu Oana-Magdalena (55) – Terbe Julianna (27) 0-1
Cosma Elena-Luminița (28) – Ștefan Iulia-Cristiana (56) 1-0
Badica Ariana (57) 1 (nu a avut adversar).
Alex TOTH
Lasă un comentariu