Liviu Oroian ne reprezintă la Campionatul Mondial de atelaje de câini Slider
  • Amalia Vasilescu
  • 353 Vizualizări

Liviu Oroian ne reprezintă la Campionatul Mondial de atelaje de câini

Mureșeanul Oroian Liviu, de profesie kinetoterapeut, va reprezenta România la Campionatul Mondial de atelaje trase de câini. Competiția va avea loc în perioada10-12 noimembrie, în Cehia, localitatea  Abertamy. Împreună cu echipa lui de husky siberian Athena, Kroko și Krishna se vor întrece la o categorie care normal e formată din 4 husky. ”Una nu participă din cauza unei intervenții chirurgicale. În total am 11 căței, cel mai tânăr este un mascul husky care are 3 luni jumate, e un cățel curajos, zvelt și pregătit de orice nebunie”, ne povestește Oroian Liviu.

Sportul cu atelaj canin a fost recunoscut oficial în România abia în anul 2017, dar câștigă, de la un an la altul, tot mai mulți adepți. Mureșeanul este organizator a 3 campionate de dryland, atelaje trase de câini, bikejoring și canicross. Cel mai recent a avut loc în perioada 28-29 octombrie și a fost organziat de Primăria comunei Deda în parteneriat cu Outdoor Addicts, reprezentat de Liviu Oroian, la Bistra Mureșului, zona Mesteceni. A fost un concurs de atelaje trase de câini, la care au participat atât campioni europeni, cât și campioni mondiali. Timp de două zile, concurenții au trecut prin mai multe probe, au fost categorii de bicicletă cu un câine și cu doi câini, atelaje pe trei roți și canicross. La final participanții au fost răsplătiți cu trofee, diplome și medalii.

Succes la Campionatul Mondial din Cehia!