Sirius ratează startul în seria pozitivă Sport
  • 205 Vizualizări

Sirius ratează startul în seria pozitivă

După ce a scăpat de două din cele trei jocuri cu fruntașele Ligii Naționale de Baschet Feminin, BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a ratat startul în posibila serie de opt victorii care se prefigura. Mureșencele au cedat pe teren propriu în etapa cu numărul 19, 49-56 (3-15, 13-13, 21-11, 12-17) cu Phoenix Constanța. Cu denumirea completă Academia Phoenix CSU Simona Halep, echipa de pe litoral este una dintre echipele aflate în luptă pentru locurile din urma trio-ului fruntaș, alcătuit din FCC Baschet UAV Arad, ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare. În ciuda startului ratat, Sirius a reușit să recupereze spre final și a lăsat impresia că poate încheia victorioasă partida. Primul sfert poate fi considerat cel mai slab din întregul sezon pentru echipa mureșeană. După un prim coș reușit de Sherrill la intrarea în al doilea minut, până la prima pauză mureșencele au mai trimis o singură dată mingea în coș, una din cele două libere obținute la intrarea în penultimul minut al actului inaugural. La startul sfertului secund Sirius a lăsat impresia că va reuși revenirea. Seria de 6 puncte din primele trei minute și posesia au fost anulate rapid de către oaspete, iar până la pauza mare diferența de 12 puncte a fost refăcută.

Revenire reușită, finish ratat

Partea a doua a întâlnirii a avut o evoluție greu de anticipat. Mureșencele au reușit să reeducă treptat diferența, au reușit în sfertul trei să egaleze, au avut chiar conducerea la 37-35, dar la ultima pauză tot dobrogencele se aflau la conducere, cu diferență minimă de această dată. În ultimul sfert s-a mers umăr la umăr. Până la intrarea în ultimul minut cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere, dar niciuna nu a reușit să se distanțeze la mai mult de 2 puncte. De  la 49-49 mureșencele nu au făcut față finalului tensionat, nereușind să mai puncteze. Oaspetele au trimis în coș cu o jumătate de minut până la final, apoi au transformat două libere care le-au asigurat victoria și au încheiat jocul cu un ultim coș înscris aproape pe sirena de final.

Cu acest eșec Sirius ocupă în continuare locul 6 din 13, diminuându-și șansele de a mai urca în clasament. Următorul joc important pentru zona de mijloc va avea loc tot la Târgu Mureș, cu CSM Alexandria, programat sâmbătă, 19 februarie. Pentru echipa mureșeană au înscris: Ruth Sherrill 16, Alexis Cortez 12 (3×3), Rebecca Raluca Lipovan 11, Denisa Griffin 9, Czimbalmos Timea 1 punct. Au mai jucat Ruxandra Chiș, Cristina Badi și Viana Mircea.