Adrenalină gratis aferită de BC Mureș BC Mures
  • 49 Vizualizări

Adrenalină gratis aferită de BC Mureș

bc muresÎn etapa a IV-a din Liga Națională de Baschet Masculin, BC Mureș Târgu-Mureș a învins cu scorul de 99-98 (20-23, 31-16, 26-19, 22-40), în deplasare, formația CSU Atlassib Sibiu. A fost o partidă cu de toate: desprinderi, reveniri, realizări impresionante, ratări incredibile, suspans și tot ceea ce poate oferi un meci de baschet. După ce mureșenii au învins fără drept de apel în ambele jocuri din Cupa României formația sibiană, ultimele două înfrângeri din campioant a mureșenilor, la Dinamo și cu CSM Oradea, puneau sub semnul întrebării posibilitatea reluării seriei pozitive. Debutul partidei nici nu a arătat altceva, sibienii fiind cei care au controlat primul sfert. Avantajul a alternat până la 9 puncte pentru gazde, mureșenii revenind spre final la doar 3. Sfertul secund a aparținut mureșenilor, care au trecut rapid în avantaj, mai întâi la 27-25, după care au reușit să se desprindă, sau cel puțin să se mențină în avantaj. Înaintea pauzei mari, „tigrii” păreau dezlănțuiți și au intrat cu avans de 12 puncte la vestiar (51-39).
Dezlănțuire și degringoladă la final
După un sfert secund foarte bun, elevii lui Audrius Prakuraitis și-au continuat parcursul foarte bun și la reluare. Sfertul trei, punct sensibil pentru mureșeni, a fost de această dată aproape un galop de sănătate. BC Mureș a reușit să se distanțeze chair la peste 20 de puncte la jumătatea actului trei. Cu cele 19 puncte avantaj dinaintea ultimei pauze nu se întrevedea ce avea să urmeze în ultimul sfert. Cu o apărare aproape visătoare (cele 40 de puncte primite nu pot permite alte termene), mureșenii s-au văzut în pericol de a pierde un joc aparent la discreție. La jumătatea sfertului avantajul de 22 puncte avut a ajuns la mai puțin de 10, iar mureșenilor nu le mai intra nimic, deși reușeau un 22 pe sfert rezonabil. Adevărat, marile emoții în privința învingtoarei partidei au apărut practic doar după intrarea în ultimul minut. Sibienii s-au apropiat la doar 5 puncte la reușita de 3 puncte a lui Lalovic, cu 40 de secunde rămase din joc. Ambele echipe erau în penalizare și fiecare fault trebuia bine gândit. În următoarele 10 secunde, Jurevicius a ratat ambele libere a mureșenilor, iar Popa Calotă a dus scorul la 88-91. Cu un final disputat mai mult de la linia de libere, tot Calotă a reușit o aruncare de la distanță dus cu 8 secunde înaintea finalului, s-a ajuns la 94-95 și s-a prelungit suspansul. Războioul nervilor l-au câștigat totuși mureșenii, care și-au complicat singuri viața.
Marcatori:
CSU Atlassib: Lalovic 24 (3×3), Gilbert 22 (1), Hardy 18, Calotă 16 (1), Williams 9 (1), Cioacătă 3 (1), Klaseen 2, Harisson 2, Păun 2.
BC Mureș: Martinic 29 (5×3), Gajovic 23 (4), Kemp 18 (2), Barro 14, Jurevicius 9 (1), Lazar 4, Fraseniuc 2