BC Nova Vita pierde la campioană cu un lot de cinci Sport
  • 65 Vizualizări

BC Nova Vita pierde la campioană cu un lot de cinci

Echipa feminină de baschet BC Nova Vita Târgu-Mureş a pierdut cu scorul de 47-77 (14-25, 16-18, 5-15, 12-19) întâlnirea disputată pe teren propriu cu campioana Universitatea „Vasile Goldiş” ICIM Arad. Partida disputată pentru prima dată în această ediţie în Sala Sporturilor a avut un element inedit. Acesta nu l-a reprezentat faptul că se anunţa ca una dezechilibrată din punct de vedere valoric, ci de acela că mureşencele, în calitate de gazde au avut doar cinci jucătoare înscrise pe foaia de joc ! Evident, acestea au evoluat pe durata întregii partide toate cele 40 de minute. Cele două jucătoare americance au fost accidentate, iar Mihaela Mihai şi Corina Ceauşu nu mai fac parte din lot. În aceste condiţii, diferenţa de scor dintre prima clasată şi penultima poate fi considerată una chiar mică. Evident, echipa campioană nu a forţat nici ea nota, fiind sigure de victorie. Arădencele s-au desprins din start şi după patru minute aveau 12-0, prima reuşită a gazdelor aparţinându-i lui Meszáros, cea care vea să devină principala marcatoare a mureşencelor. În primul sfert, reuşitele acesteia au fost completate de tinerele jucătoare locale, Gál Emese şi Paraidi Tékla, a doua cu o reuşită de trei puncte.

Echilibru relativ, rupt treptat

În ciuda dezechilibrului valoric şi numeric, oaspetele s-au desprins decisiv relativ târziu. Spre finalul sfertului secund, aceeaşi Meszaros a reuşit să reducă diferenţa la doar 8 puncte, 27-35 la intrarea în minutul 8 al părţii a doua. Fără momente de respiro, mureşencele au cedat treptat, diferenţa crescând în sfertul al treilea, în care mica echipă a antrenorului Ionel Brustur a reuşit doar cinci puncte, o „treiţă” marca Gál şi un coş reuşit de Andrea Vincze. Cireaşa de pe tort a pus-o jucătoarea arădencelor, Adela Mercea, care a trimis cu panoul un coş aproape de la centrul terenului în ultima secundă. Alte elemente inedite ale acestui joc: numărul extrem de mic de greşeli personale comise, niciuna din echipe nu a intrat în penalitate, iar mureşencele au câştigat duelul aruncărilor de trei puncte cu 6-4.

Cele cinci protagoniste a echipei mureşene au fost: Meszáros 20 (3×3), Vincze 14 (1), Gál 7 (1), Paraidi 5 (1), Bartha 1