Bronz pentru Bernadette Szocs, la Europa Top 16 Slider
  • 129 Vizualizări

Bronz pentru Bernadette Szocs, la Europa Top 16

Mureșeanca Bernadette Szocs a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului de la Europa Top 16, duminică, 21 ianuarie. Pentru medalia de bronz, tricolora a obținut două victorii contra unora dintre cele mai bune jucătoare ale Europei.

Bernadette Szocs a câștigat cu Jieni Shao (Portugalia): 4-1 (11-5, 9-11, 12-10, 11-8, 11-8), Natalia Bajor (Polonia): 4-3 (11-6, 8-11, 4-11, 10-12, 11-4, 11-7, 11-6), și a pierdut semifinala cu Jia Nan Yuan (Franța), scor: 3-4 (11-7, 6-11, 11-8, 11-7, 9-11, 8-11, 9-11).

Potrivit paginii Federației Române de Tenis de Masă, miza acestei ediții o reprezintă și calificarea la Cupa Mondială, cu patru sportive și patru sportivi care își vor asigura loc în competiția din Macao, din aprilie.

În acest an, Bernadette Szocs este principala favorită a competiției feminine. Totodată, sportiva a fost campioana Europa Top 16 în 2018 și mai are o medalie de argint și două de bronz.