Handbal cu sufletul, și pentru suporteri Sport
  • 166 Vizualizări

Handbal cu sufletul, și pentru suporteri

Fetele din echipa de handbal CSM Târgu-Mureș nu și-au dezamăgit suporterii în partida de despărțire. Cu locul 1 demult asigurat în seria D a Diviziei A, mureșencele au încheiat partidele din grupă cu o nouă victorie, 24-19 cu Universitatea Reșița. Întâlnirea nu mai avea miză, iar gazdele trebuiau să abordeze partida și cu gândul la turneul final al junioarelor din perioada 1-5 mai, unde vor participa majoritatea componentelor echipei divizionare, dar și la turneele de baraj din următoarele două săptămâni.

Cu sudoarea junioarelor care au făcut aproape săptămânal sute de kilometri, mureșencele voiau să ofere totodată și un spectacol suporterilor care le-au susținut pe întreaga durată a campionatului. Oaspetele au ieșit din cursa pentru calificarea la baraj de multe etape, dar au încercat să obțină un succes de palmares cu liderul care a cedat un singur meci, și acela în condiții „speciale”, cu practic a doua garnitură. Echipa din Reșița a copndus la pauză cu 12-9, dar mureșencele au ținut să rămână neînvinse, cel puțin pe teren propriu, s-au mobilizat după pauză și au încheiat victorioase și ultima partidă de pe teren propriu. Urmează turneul final de la Turda al junioarelor, urmat în perioada 9-12 mai de primul baraj al echipei divizioare, la Făgăraș, iar dacă vor obține calificarea, ediția se va încheia cu turneul final de la Ploiești, peste o săptămână.