Goluri multe în Liga IV, surprize doar la proporțiile scorului Sport
  • 192 Vizualizări

Goluri multe în Liga IV, surprize doar la proporțiile scorului

În etapa a XIX-a din Liga IV Elite la fotbal s-a înregistrat un număr mare de goluri, cu victorii la scor a favoritelor, dar fără surprize, doar în ceea ce privește diferența, în unele cazuri. Toate cele șapte patide s-au încheiat cu victorii categorice ale echipelor cu un sezon mai bun, astfel încât nici clasamentul nu a suferit modificări importante. Poate unele rezultate ar fi constituit surprize în ediția trecută, cel puțin prin proporțiile scorului, dar după parcursul din cea actuală acestea se încadrează în limitele normalului. Fără Victor Astafei, golgheterul ediției, în continuare indisponibil, liderul CSM Târgu-Mureș s-a impus la Cuci cu 6-1, Viorel Ferfelea fiind singurul care a înscris de două ori, în minutele 31 și 37. Robert Candrea a deschis scorul în minutul 8 și până la pauză a mai punctat Rareș Ința. Târgumureșenii au mai înscris de două ori în repriza secundă, prin Raul Iliescu și Vasile Petra, dar concentrarea lor este deja îndreptată spre jocul de baraj pentru promovarea în Liga III. Ei vor susține partida din etapa viitoare în devans, miercuri, 24 aprilie, ora 18.00, pe teren propriu, cu CSM Sighișoara. Întâlnirea este un fel de „revanșă” după eliminarea din Cupa României din săptămâna trecută, dar este mult spus revanșă în condițiile în care târgumureșenii au evoluat la Sighișoara cu o echipă de juniori și au fost eliminați la loviturile de departajare.

Următoarele două clasate, Mureșul Luduș și Unirea Ungheni au câștigat fără gol primit, 7-0 pe teren propriu cu ASC Sărmașu prima și 6-0 cu ACS Sovata, de asemenea pe propriu teren în cazul Unirii. Cele mai multe goluri s-au înregistrat pe terenul ultimei clasate și la Sâncraiu de Mureș. În primul caz Atletic Târgu-Mureș a câștigat cu 9-2 în fața „lanternei” Gaz Metan, iar la Sâncrai Mureșul Rușii Munți s-a impus cu 8-2 în fața gazdelor. La Sighișoara CSM din localitate a reușit și ea o victorie la scor cu debusolata echipă din Miercurea Nirajului. Partida care anunța o posibilă surpriză, la Gheorghe Doja, a fost câștigată și ea de echipa mai bine cotată. Raza de Soare Acățari a mai tăiat din elanul luat în retur de Viitorul Ungheni. Finalul campionatului se anunță unul relativ calm, chiar dacă mai sunt de disputat 7 etape. Pe podium primele trei clasate sunt despărțite de multe puncte, iar ultima clasată este demult ruptă de colege. Singura luptă care mai poate fi de urmărit, evitarea penultimei poziții, unde se află în luptă cel puți cinci sau șase echipe, după revirimentul Viitorului Ungheni.