Un fel de revanșă Sport
  • 155 Vizualizări

Un fel de revanșă

Echipa feminină de baschet BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a obținut victoria în prima partidă a turneului pentru locurile 5-8 în Liga Națională. Mureșencele au învins în deplasare cu 57-54 (12-21, 14-8, 9-16, 22-9) formația ACS KSE Târgu Secuiesc și mai au nevoie de o singură victorie pentru a-și disputa locul 5 cu învingătoarea duelului CSM Alexandria-Universitatea Cluj. Deși este o slabă consolare, victoria de la Târgu Secuiesc poate fi considerată o revanșă pentru înfrângerea cu 76-68 suferită pe terenul covăsnencelor spre finalul sezonului regulat. Acela a fost jocul care a diminuat considerabil șansele mureșencelor de a ocupa locul 5, evitând duelul cu una dintre ocupantele podiumului în primul tur din play-off. Pentru a încheia duelul cu covăsnencele Sirius va trebui să obțină victoria în jocul de pe teren propriu programat marți, 12 aprilie, ora 18.00. În caz de egalitate la victorii, cele două ar urma să susțină un joc decisiv a doua zi, tot în Sala Sporturilor din Târgu Mureș.

Răsturnări de scor și suspans Victoria de la Târgu Secuiesc a fost obținută la mare luptă, cu multe răsturnări de situație. După cum se poate observa pe scorul pe sferturi, cele două echipe au alternat sferturile foarte bune cu cele mai puțin reușite. După ce au recuperat în actul al doilea parțial handicapul din startul modest, mureșencele s-au văzut din nou ușor depășite după pauza mare. Gazdele care au fost foarte aproape de calificarea în semifinale aveau la ultima pauză avantaj de 10 puncte, anihilate încă din debutul ultimului sfert. Acesta a aparținut clar mureșencelor, succes obținut datorită spiritului de luptă și a unei evoluții de excepție din partea tinerei Rebecca Raluca Lipovan. Ea a fost jucătoarea partidei, cu 22 puncte înscrise, cu 4 aruncări de la distanță reușite din tot atâtea tentative și alte 4 de 2 puncte din 7, plus 2 din 2 libere. Celelalte marcatoare au fost: Veronika Liubinets 12, Ruth Helena Sherrill 11 (1×3), Alexis Monique Cortez 5, Czimbalmos Timea 4, Ruxandra Chiș 3. Au mai jucat Cristina Badi și Andreea Feiseș.