Noi cu ratările, adversarii cu golurile Sport
  • 25 Vizualizări

Noi cu ratările, adversarii cu golurile

9_1_20.jpgÎn primul meci al turneului final al Campionatului European de futsal, reprezentativa României a pierdut cu scorul de 2-1 în faţa gazdelor competiţiei, Croaţia. Au înscris Dario Marinovic (min. 22,31) şi Jakov Grcic (34,08) pentru gazde, Alpar Csoma (29,50) pentru România. Deşi ”tricolorii” au dominat categoric partida şi şi-au creat multe ocazii clare de gol, au cedat în jocul inaugural al grupei A datorită numeroaselor ratări. Cele mai bune ocazii le-au avut jucătorii echipei campioane, City’us Târgu-Mureş, în special prin Florin Matei. În prima repriză, până spre finalul său, combinaţiile românilor au masat echipa adversă în propriul teren, dar ocaziile create prin combinaţiile rapide nu au fost fructificate şi repriza s-a încheiat cu un scor alb. La reluare, croaţii au fost mult mai agresivi în apărare şi ocaziile au fost mai puţine. După o bună fază de atac a României, ratată, gazdele au plecat pe contraatac şi au deschis scorul. România a revenit la cârma jocului, şi-a creat alte bune situaţii şi a reuşit să restabilească egalitatea prin componentul formaţiei City’us, Csoma Alpar. ”Tricolorii” au dominat în cotinuare, dar, în loc să obţină o victorie, meritată după aspectul jocului, cei care au înscris au fost tot croaţii, care au profitat de o eroare de marcaj. Era jumătatea reprizei secunde şi era timp suficient pentru a întoarce rezultatul. Jucătorul mureşenilor, Robert Lupu a luat locul portarului Vlad Iancu pentru a crea superioritate în atac, dar croaţii s-au închis bine în faţa propriei porţi şi au rezistat atacurilor sterile, lipsite de idei şi viteză a echipei noastre. După acest eşec, pentru a mai putea spera la o calificare în sferturile de finală a competiţiei, ”tricolorii” au nevoie de victorie în partida cu Cehia de joi seara, care se va disputa de la ora 19.30. Selecţionerul spaniol Rivera Amoros De Quinos a folosit formula: Vlad Iancu – Florin Matei, Gabriel Dobre, Robert Lupu şi Cosmin Gherman. Au mai jucat Răzvan Radu, Florin Ignat, Emil Răducu, Ion Al-Ioani, Dumitru Stoica şi Alpar Csoma.