„Medicinistele”, din nou pe podium Sport
  • 27 Vizualizări

„Medicinistele”, din nou pe podium

8-1_46.jpgDivizionara A de volei feminin CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a  învins sâmbătă, în deplasare, scor 3-2 (25-22, 19-25, 23-25, 25-17, 6-15), formaţia SCM CSU Argeş Volei Piteşti, într-o partidă din cadrul etapei a XVI-a. Partida de la Piteşti a fost una deosebit de echilibrată, dominată în mare măsură de târgumureşence. După un prim set cedat la mare luptă, oaspetele au reuşit să obţină victoria în următoarele două seturi şi se întrezăreau şanse de a obţine trei puncte. Concentrarea argeşencelor şi o oarecare relaxare de partea cealaltă, au dus partida în set decisiv. Acesta a fost dominat clar de mureşence, care s-au desprins din start şi au obţinut victoria, însă doar două puncte în economia clasamentului. Totuşi, aceste puncte le readuce pe treapta a treia a podiumului. Echipa antrenorului Luka Valerijan a profitat de paşii greşiţi ai nemţencelor de la LPS Unic, care au obţinut victoria la limită la Craiova, cu SCMU în etapa trecută şi au fost învinse, surprinzător, pe teren propriu cu 3-1 de către CSM Bucureşti, reuşind doar două puncte în cele două etape. CSU Medicina are în acest moment 33 de puncte, cu două mai mult decât echipele din Piatra Neamţ, Dinamo Romprest şi CSM Bucureşti şi se află tot la două puncte de ocupanta locului secund, Ştiinţa Bacău. Aceasta din urmă are însă două meciuri mai puţin disputate, dintre care unul chiar cu echipa mureşeană, care se va disputa la Bacău. Primul loc este ocupat temporar de Tomis Constanţa, cu 37 puncte. Etapa viitoare se va disputa mâine, miercuri, 15 februarie. CSU Medicina CSŞ va evolua pe teren propriu, în compania formaţiei CSM Lugoj, echipă aflată pe locul VIII, cu 18 puncte, 5 victorii şi 11 înfrângeri, dintre care trei au fost la limită, partide în care se acordă un punct. Meciul se va desfăşura miercuri de la ora 17.00, în sala de sport din cadrul UMF din Târgu-Mureş.