Volei: CSU Medicina, un punct şi la un pas de surpriză CSU Medicina CSŞ
  • 70 Vizualizări

Volei: CSU Medicina, un punct şi la un pas de surpriză

Dinamo-CSU Medicina 3-2 (26-24, 20-25, 21-25, 25-15, 15-7)

În etapa a XIII-a a Diviziei A1 la volei feminin, a doua a returului, formaţia CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a pierdut la limită, scor 3-2 întâlnirea din deplasare, în faţa ocupantei locului III al clasamentului, Dinamo Romprest Bucureşti. Dinamovistele au avut amânată partida din prima etapă a returului, cu Tomis Constanţa şi au avut emoţii în partida cu echipa mureşeană. Echipa lui Atanas Petrov a pornit cu stângul în etapa trecută, cedând cu 0-3, mult prea uşor la Lugoj, dar au fost la un pas de o mare surpriză în meciul cu Dinamo. Au avut avantaj în primul set, pe care l-au cedat în final în prelungiri. Au reuşit apoi să se impună în următoarele două, la 21 şi 20, obţinând un punct. Următorul putea să le aducă chiar trei puncte, dar bucureştencele şi-au revenit din şoc şi şi le-au adjudecat următoarele două, obţinând victoria. Deşi învinse, mureşencele s-au dovedit adversare redutabile, o echipă capabilă de jocuri bune în faţa favoritelor campionatului. A fost singura partidă încheiată cu doar două puncte pentru Dinamo, care are însă două înfrângeri în care n-au obţinut niciun punct.

CSU Medicina a aliniat formaţia: Alexandra Pintea, Gabriela Tsvetanova, Victoriya Grigorova, Georgiana Faleş, Adina Salaoru, Alexandra Trică şi Monica Foca-libero. Au mai jucat: Roxana Iancu, Carmen Mateaş, Iuliana Cazamir, Flavia Peterlicean, Ioana Nemţanu-libero. ”Cred că putem spune că am pierdut două puncte în aceset meci, pe care puteam să-l să câştigăm cu 3-0. Am avut avantaj în primul set chiar de 9-10 puncte, dar nu am reuşit să-l câştigăm. Consider că şi-a spus cuvântul lipsa de experienţă. În următoarele două seturi am fost superiori şi dacă ne puteam menţine, obţineam trei puncte, dar am cedat. A fost un meci foarte bun pentru noi, în care jucătoarele au luptat pentru victorie şi au dat dovadă de caracter. După partida aceasta, sunt optimist înaintea următoarelor meciuri”, a spus antrenorul principal al mureşencelor, Atanas Petrov. CSU Medicina ocupă locul VIII şi în etapa viitoare va primi vizita formaţiei Universitatea Cluj.