ULTIMA ORĂ: Medicina învinge Penicilina (la volei feminin) CSU Medicina CSŞ
  • 138 Vizualizări

ULTIMA ORĂ: Medicina învinge Penicilina (la volei feminin)

În meciul restanţă din etapa a XIV-a a Diviziei A1 la volei feminin, programat iniţial sâmbătă 25 ianuarie, CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a învins luni seara în deplasare formaţia Penicilina Iaşi cu scorul de 3-1 (22-25, 25-17, 25-22, 25-21). Favorite în faţa noii promovate, mureşencele au avut un meci mai greu decât era de aşteptat în faţa unei formaţii ambiţioase. Acest lucru era totuşi previzibil, după ce echipa lui Atanas Petrov susţinuse cu doar două zile înainte partida din etapa a XVI-a, tot în deplasare, la Rapid Bucureşti, iar moldovencele au reuşit un spectaculos şi surprinzător de categoric 3-0 pe teren propriu cu Unic Piatra Neamţ, a patra lor victorie din această ediţie. Impulsionate după acest ultim succes, gazdele au început bine partida şi s-au desprins spre finalul setului la 20-14. Mureşencele au revenit, au egalat la 21, după care au cedat ultimele puncte şi setul s-a încheiat cu victoria gazdelor la 22.

Plusul de valoare a adus alte trei puncte

Rămase concentrate după finalul acestui set, mureşencele l-au controlat pe cel secund, pe care l-au câştigat uşor şi au egalat situaţia la seturi. Au urmat două seturi în care ambele echipe au luptat cu multă ambiţie pentru fiecare minge. A rezultat o partidă spectaculoasă şi echilibrată, în care în cele două formaţii au mers aproape în permanenţă cap la cap. Plusul de valoare a decis până la final şi CSU Medicina a obţinut trei puncte care le consolidează locul IV, la 7 distanţă de următoarea clasată, CSM Târgovişte, pe care o vor întâlni sâmbătă, pe teren propriu.

Au evoluat formaţiile:

Penicilina: Dana Popovici, Melinda Şipoş, Cristina Lungu, Mihaela Stângă, Andra Streşină, Ana-Maria Berdilă, Diana Studineanu-libero, Simona Mocanu.

CSU Medicina: Gabriela Tsvetanova, Tatiana Lupu, Alexandra Trică, Iulija Popova, Roxana Iancu, Irina Radu, Camila Gomez-libero, Alexandra Pintea, Mihaela Ozun, Gabriela Bălae, Florentina Ivanciu.