Aceederea în semifinale la volei feminin, amânată pentru duminică CSU Medicina CSŞ
  • 33 Vizualizări

Aceederea în semifinale la volei feminin, amânată pentru duminică

Echipa feminină de volei CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a pierdut a doua partidă din primul tur la play off-ului cu 0-3, la Târgovişte, în faţa formaţiei locale CSM şi scorul a devenit 1-1. Pentru intrarea în „careul de aşi”, semifinalele campionatului, partida decisivă se va disputa duminică, 16 martie, de la ora 18.00, în sala UMF din Târgu-Mureş. După ce în cele două partide din campionat ambele echipe şi-au valorificat avantajul terenului propriu la limită, câştigând cu 3-2, istoria s-a repetat şi în primul tur din play off. Nou promovata şi surpriza ediţiei, formaţia din Târgovişte se prezenta dinainte un adversar redutabil. În partida de sâmbăta trecută, la Târgu-Mureş echipa lui Atanas Petrov a obţinut victoria cu 3-1, dar mureşencele s-au întrebuinţat serios. Au câştigat la 22, 12 şi 22 în setul patru, după ce l-au pierdut pe al treilea la 15. În jocul de miercuri seara, la Târgovişte gazdele s-au dovedit mai motivate şi s-au impus destul de uşor în doar trei seturi, câştigate la 16, 22 şi 17.

Alte „poliţe” faţă de „mediciniste”

Partida de la Târgovişte a arătat o echipă mureşeană în corzi, care a reuşit doar în setul secund să meargă cap la cap până aproape de final, cedând setul la 22. În cele de-al treilea set, mureşencele au fost de nerecunoscut în faţa gazdelor, cu câteva foste jucătoare ale Medicinei în mare formă. Echipa mureşeană se apleacă din nou în faţa unei echipe la care activează câteva jucătoare la care au renunţat, după cea din Blaj, unde tandemul Salaoru-Ivanof, completat de fostul antrenor al mureşencelor, Branko Gajic a ajuns pe podium. La dâmboviţence acestea sunt Maletic, Gagea şi Foca, ele fiind completate de: Siwka, Moldovan, Stojkovic, C. Zanfir, Calotă, Marian, Horeică, Sandic, şi Cojocaru.

CSU Medicina a evoluat cu: Iancu, Tsvetanova, Radu, Trică, Popova, Petra, Gomez-libero, Pintea, Ozun, Ivanciu, Mateaş.