Baschet: Echipa din Târgu Jiu, învinsă de mureșeni Sport
  • 82 Vizualizări

Baschet: Echipa din Târgu Jiu, învinsă de mureșeni

Luni, 18 martie, echipa de baschet masculin Liga 1 din cadrul CSM Târgu Mureș a învins formația CSM 2 Târgu Jiu cu scorul de 107 – 73 (34-22, 26-26, 24-14, 23-11).

La această victorie importantă au contribuit următorii sportivi: Major Koppány 20 (3×3), Kiss Roland 15 (2×3), Szilveszter Botond 12 (1×3) p + 12 recuperări, Bot Róbert 12 (2×3), Răducu Blaga 10 (2×3), Cristian Mureşan 9 puncte + 10 recuperări, Pap Zoltán 9 (1×3), Robert Trif 7,  Patrick Ghiţă 2 și Filip Togănel 2. Totodată, a mai jucat și Bot Krisztián.

Potrivit CSM Târgu Mureș, echipa noastră a marcat 60 de puncte în prima jumătate a meciului, iar în primul sfert, 9 dintre jucătorii echipei şi-au înscris numele pe tabela de marcaj.

„Totodată, am primit multe puncte, 48, puncte care l-au supărat pe antrenorul echipei noastre. Faragó Péter a cerut o apărare mult mai agresivă în partea a doua a meciului, băieţii noştri s-au conformat şi au primit doar 25 în ultimele două sferturi. Un meci bun, prin care ne-am consolidat poziţia de lider în clasamentul echipelor satelit”, se precizează pe pagina CSM Târgu Mureș.