România, calificare în sferturi la Euro obţinută din primul meci Sport
  • 61 Vizualizări

România, calificare în sferturi la Euro obţinută din primul meci

Reprezentativa de futsal a României a debutat marţi seara cu o victorie care le-a asigurat în mare parte o nouă calificare în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce în ediţia trecută au fost eliminaţi în această fază de deţinătoarea titlului, Spania. În turneul final din Belgia, la Antwerp, România a învins în prima partidă a grupei A cu scorul de 6-1 (2-0) selecţionata gazdelor. România a făcut un joc tactic foarte bun, cu o apărare exactă şi a deschis rapid scorul prin Emil Răducu, după nici trei minute şi jumătate scurse. Acesta a pătruns de pe stânga şi a trimis plasat, pe lângă portar. Florin Matei a majorat diferenţa în minutul 15, servit ideal în faţa porţii de golgheterul de la City’us Târgu-Mureş, Mimi Stoica, care a pătruns pe aceeaşi parte stângă. Belgienii, conduşi pe tabelă, cu brazilieni naturalizaţi şi nord africani în formaţie au avut mai mult iniţiativa pe parcursul primei reprize, dar “tricolorii” au rezistat şi au intrat la cabine cu avantajul de două goluri.

Victoria tranşată clar după pauză

La reluare, fostul component al echipei mureşene, ca mai toţi din lotul României, Robert Lupu a dus scorul după aproape trei minute la 3-0. La nici un minut, gazdele au redus diferenţa prin Omar Rahou, care, nemarcat, a deviat în plasa porţii lui Iancu. După câteva minute în care echipa lui Nelu Stancea părea descumpănită, românii au revenit şi au dominat jocul. Au reuşit să păstreze posesia, dar au trimis de două ori în barele porţii, prin Mimi Stoica şi Florin Matei. Un nou gol era ca o gură de oxigen pentru români. Acesta a venit în minutul 33, prin Marian Şotârcă, servit pe tavă de Matei. Belgienii, pentru a avea superioritate în atac au scos portarul, dar cel al românilor, Vlad Iancu i-a susrprins cu un gol înscris din propria poartă în minutul 36. Victoria era asigurată cu o diferenţă importantă. În ultimul minut, Saad Salhi, presat de Matei, a stabilit scorul final, trimiţând în proprie poartă. Joi, de la ora 19.30, România va disputa partida cu Ucraina, favorita seriei, practic într-un joc pentru stabilirea câştigătoarei grupei. În sferturi, aceasta va întâlni ocupanta locului secund din seria B, iar învinsa pe câştigătoarea duelului Rusia-Portugalia, care va avea loc sâmbătă, 1 februarie. România a început jocul cu un singur component de la City’us, Cosmin Gherman, care i-a avut alături pe Vlad Iancu (portar), Fl. Matei, Marian Şotârcă şi Robert Lupu. Pe parcurs, de la mureşeni au mai evoluat Mimi Stoica, Florin Ignat şi Ioan Al-Ioani.