Eşecul Nova Vita şi „ospitalitatea” de la Alba Iulia Editorial
  • admin
  • 56 Vizualizări

Eşecul Nova Vita şi „ospitalitatea” de la Alba Iulia

mihai_veres_poza_noua_35.jpgSâmbătă, formaţia feminină de baschet BC Nova Vita Târgu-Mureş a suferit a patra înfrângere din acest sezon, după 18 etape, 54-69, în deplasare, la CSU Alba Iulia. Mureşencele ocupă locul III în primul lor sezon în prima divizie, după CSM Târgovişte şi adversara de sâmbătă. Echipa din Alba Iulia este singura care a învins formaţia lui Stacey Nolan la Târgu-Mureş, reuşind în această etapă dubla. Pe lângă faptul că echipa mureşeană a ratat exasperant, a fost „ajutată” şi de arbitrajul tolerant la jocul dur al gazdelor. Mureşencele au pierdut la începutul reprizei secunde principala marcatoare din etapa trecută, pivotul Bojana Vulic. Spre final, când scorul devenea periculos pentru gazde, pentru câteva minute a fost scoasă pe tuşă şi cea care a fost principala realizatoare a partidei, Cherisse Graham, căreia aproape că i-a fost dislocat braţul.
Gazdele au fost „ospitaliere” şi la alte capitole. În premieră pentru meciurile din deplasare, Nova Vita a fost însoţită de un grup de peste 30 de suporteri. În sala de doar 200 de locuri, aproape de nivelul celei de la LPS Târgu-Mureş, aceştia au fost băgaţi într-un colţ al mini tribunei. Lucru normal, pentru a se evita orice incidente. Nu a fost cazul, suporterii mureşeni nu au ieşit în evidenţă nicăieri cu acte de violenţă. Mai puţin normal a fost atunci când unul din jandarmii care asigura ordinea s-a prezentat la conducătorul galeriei şi i-a comunicat din partea „organizatorului” că nu are voie să folosească porta-voce. A fost oare mai degrabă teama ca oaspeţii să nu domine fondul sonor al unei săli improprii pentru disputarea unei astfel de întâlniri într-un oraş reşedinţă de judeţ? Spre final, n-a mai fost interzisă porta-vocea, dar n-a fost suficient pentru oaspete. Mai trebuia să şi intre mingea în coş!