O nouă „victimă" pentru FCM: Minyor Pernic FC Municipal
  • 103 Vizualizări

O nouă „victimă" pentru FCM: Minyor Pernic

Fotbaliştii mureşeni au reputat o nouă victorie în Antalya în amicalul cu ”minerii” lui Minyor Pernic, din Bulgaria. După două reprize relativ dramatice, partida s-a încheiat cu 1– 0. În cadrul primei jumătăţi a jocului bulgarii au susţinut un pressing eficient, fără mari şanse de reuşită pentru mureşeni. Am consemnat doar două ocazii mai clare: la o deschidere a lui Vasilache, Didi şutează puternic aproape de stâlpul porţii bulgare, respectiv Zaharia, deşi ţinut de mână în careul advers, a preferat o continuare ratată. Minyor a avut şi ea ocazii interesante la poarta noastră ca aceea a lui Markov, care la capătul unei acţiuni periculoase a şutat aproape de poarta lui Balauru, în ultimul minut al primei reprize.
Bucuria deschiderii scorului şi unicul gol al meciului a avut loc la începutul reprizei secunde. Ciprian Vasilache îl lasă mască pe portarul bulgar cu un şut din apropierea careului de 16 metri. Au urmat faze fierbinţi în care bulgarii au continuat pressingul încercând fără succes să egaleze. Spre final ai noştri au trecut la milimetru pe lângă 2 – 0, Florin Dan şutând aproape de bara de sus a portarului Bankov. Pentru FCM au evoluat: Balauru (portar), Florin Dan (căpitan de echipă), Didi, Vasilache, Zaharia, Iencsi, Issa Ba, Vagner, Munteanu, Topici şi Astafei. Dintre rezerve au mai evoluat Vîrtic, Răduţă, Szilagyi şi Petcuţ, în a doua repriză.