“Tricolorii” de la futsal joacă în sferuri la Euro Sport
  • 75 Vizualizări

“Tricolorii” de la futsal joacă în sferuri la Euro

Reprezentativa de futsal a României va întâlni în sferturile de finală ale Campionatului European Luni, 3 februarie, de la ora 21.30 (ora României), în SportPalais din localitatea belgiană Antwerp, formaţia Rusiei. Selecţionata română a pierdut al doilea joc al grupei A, 0-1 în faţa Ucrainei şi a încheiat grupa pe locul secund, cu 3 puncte şi un golaveraj 6-2. În meciul cu Ucraina, unicul gol a fost înscris de Dmytro Sorokin, la intrarea în minutul 18. Jocul a fost unul închis, ambele echipe aşteptând greşeala adversarului, din păcate, făcută la finalul primei reprize de Florin Matei. În repriza secundă România a dominat, a avut două bare prin mureşeanul Cosmin Gherman (foto) şi Robert Lupu, fost şi el component al City’us Târgu-Mureş. Au fost mai multe ocazii pentru a restabili cel puţin egaliatatea care le-ar fi adus primul loc în grupă, dar adversarii au rezistat. Echipa României a început jocul cu: Iancu- Lupu, Fl. Matei, Mimi Stoica şi Şotârcă. Au mai jucat: Ignat, Al-Ioani, Gherman, Răducu, Manya, Szocs, Cr. Matei.

Sarcină dificilă în faţa favoritei

În ultimul joc al grupei Ucraina şi Belgia au încheiat la egalitate, 0-0, scor foarte rar întâlnit în meciurile de futsal, la fel cum a fost şi cel al “tricolorilor”. În cazul unei victorii a belgienilor, România ar fi încheiat grupa pe prima poziţie şi urma să întâlnească ocupanta locului 2 din grupa B, ocupat de Portugalia, care a remizat, 4-4 cu Rusia, câştigătoare a grupei la golaveraj: 11-5, faţă de 9-4. De asemenea, la trei goluri diferenţă pentru gazde, ucrainienii ar fi fost cei eliminaţi. Ruşii sunt cotaţi printre principalii favoriţi, alături de Spania. Cele două naţionale s-au întâlnit şi în grupa de calificare pentru Euro 2014, disputată în Letonia, unde ruşii au câştigat la limită, scor 2-1.