„Tigrii” şi-au lins rănile cu un joc lejer BC Mures
  • 92 Vizualizări

„Tigrii” şi-au lins rănile cu un joc lejer

După înfrângerea suferită în urmă cu doar două zile, în etapa a XX, 67-74 la Steaua CSM Bucureşti, divizionara A de baschet masculin BC Mureş Târgu-Mureş s-a impus în a doua deplasare consecutivă, de această dată la ultima clasată, Concordia Chiajna, scor 103-69 (32-10, 24-17, 21-25, 26-17). Partida a făcut parte din programul etapei precedente, a XIX-a şi a fost o victorie aşa cum era de aşteptat, fără nici un fel de emoţii, în care “tigrii” şi-au confirmat statutul de favoriţi. A fost unul dintre jocurile în care antrenorul Srecko Sekulovic şi-a permis ca să-i folosească pe toţi jucătorii trecuţi pe foaia de joc, fiecare dintre aceştia fiind pe parchet minim 6 minute şi chiar ca fiecare să înscrie. Mai mult, unul dintre aceştia, Jakab a reuşit o performanţă mai rar întâlnită, reuşind în cele 8 minute să înscrie 11 puncte, dar fără să rateze vreo aruncare. BC Mureş a deschis scorul cu o aruncare de trei puncte a lui Peciukas, ilfovenii reuşind imediat şi ei un coş de două puncte. A fost însă singura ocazie în care tabela a arătat un scor strâns, deoarece mureşenii au reuşit foarte rapid să se desprindă, având un avantaj de peste 20 de puncte la jumătatea primului sfert.

La pas, cu întreg lotul pe parchet

Deşi diferenţa era deja una mai mult decât confortabilă, mureşenii şi-au continuat cursa nestingheriţi, fiecare dintre cei intraţi în teren încercând să dovedească faptul că meită încrederea antrenorului. Excepţie au făcut în sfertul trei, când şi-au permis o mică relaxare, ilfovenii reuşin să câştige această parte, fără a reuşi să reducă diferenţa la mai puţin de 23 de puncte. Minutele din final au arătat din nou o echipă oaspete în care pe teren au fost aproape doar jucători autohtoni, la care s-a alăturat canadianul Brown. În acest joc a debutat în tricoul lui BC Mureş şi ultimul sosit, Mihuţi, reuşind să înscrie şi el 2 puncte şi o recuperare în cele aproape 7 minute de joc. Pentru BC Mureş Brown a fost cel mai bun marcator, cu 14 puncte,  iar nu mai puţin de 7 jucători reuşind peste 10 puncte, iar Ivanovic a fost foarte aproape de un double-double, cu 10 puncte şi 9 recuperări. Ceilalţi marcatori au fost: Martinic 13 (3×3), Păltinişanu şi Jakab 11, Mladenovic şi Peciukas 10 (1), Jelenic 7 (1), Baczo 7 (1), Lupusavei 5(1) , Jucan 3 (1). De la gazde, performerul echipei a fost Balmuş, cu 22 puncte.

Pentru BC Mureş urmează un nou joc foarte greu, duminică, 9 martie, la CSM Oradea.