Final de tur cu un nou eşec Sport
  • 63 Vizualizări

Final de tur cu un nou eşec

DSC_0281În etapa a XI-a, ultima a turului Diviziei A la handbal feminin, SC Mureşul Târgu-Mureş a pierdut vineri pe teren propriu cu scorul de 25-30 (10-13) partida susţinută cu formaţia CSM Slatina. După ce a obţinut doar trei victorii pe întreg parcursul turului, echipa antrenorului Bukaresti Jozsef nu a putut face faţă uneia dintre fruntaşele seriei secunde a eşalonului doi, pe care o învingea în urmă cu două sezoane în amble jocuri, reuşind promovarea în Liga Naţională. Deşi nici echipa olteană nu s-a mai prezentat ca o candidată la promovare, echipa gazdă a plătit din nou tribut celor câteva absenţe din lotul şi aşa mult slăbit faţă de cel cu care se obţinea în vara trecută promovarea. Slătinencele au dominat partida şi au condus pe întreaga ei durată. Jocul a fost însă unul modest din punct de vedere spectacular. După ce la pauză oaspetele conduceau cu trei goluri, Mureşul s-a apropiat la două goluri la reluare, într-o perioadă în care în peste cinci minute ambele echipe au reuşit să înscrie doar câte un gol. După ce au avut şi şansa revenirii pe tabelă, încet, încet, echipa din Slatina şi-a mărit avantajul până la cinci goluri în următoarele şase minute. A urmat o nouă desprindere, în care oltencele au avut chiar opt goluri avantaj pe tabelă.
Mureşul încheie astfel turul în subsolul clasamentului după cinci ani în care era un adversar redutabil, cel puţin în această divizie secundă.